Mahkemenin Twitter kararı şaşırttı

Bununla birlikte, Twitter’dan ek bilgilerin garanti edildiğini kabul etti ve toplumsal ağın Musk’ın grubunun talep ettiği şeyin bir alt kümesini vermesini emretti. Kesin olarak, Yargıç Kathaleen McCormick, Twitter’a platformdaki spam hesaplarının sayısını belirlemek için 2021’in dördüncü çeyreğinde incelediği 9.000 hesaptan bilgi vermesini emretti. Ayrıyeten, Twitter’ın “tarihi anlık görüntü” olarak isimlendirdiği bu hesapların incelenmek üzere nasıl seçildiğini gösteren dokümanları de sunması gerekecek.

Twitter, hatırlarsanız, Elon Musk’ı 44 milyar dolarlık web sitesini satın almasını tamamlamaya zorlamak için dava ediyor. Musk, Nisan ayında pay başına 54.20 dolara Twitter’ı satın almayı teklif etti ve Twitter bunu süratlice kabul etti. Tekrar de görüşmeleri birkaç ay içinde bozuldu ve Musk, Twitter’ı platformunda gerçek sayıda bot sakladığı için dolandırıcılık yapmakla suçladı.

Mahkemenin Twitter kararı şaşırttı

Twitter, uzun müddettir, para kazanılabilir günlük faal kullanıcılar yahut mDAU olarak isimlendirilen reklamları gören gerçek olmayan hesapların, kullanıcı tabanının yüzde beşinden daha azını temsil ettiğini tez ediyor. Fakat Musk, yasal bir evrakta gerçek sayıların çok daha yüksek olduğunu ve mDAU’ların web sitesi kullanıcılarının %10’unu temsil ettiğini sav etti.

Musk’ın takımı, “Twitter’ın mDAU sayımına dahil edilen yaklaşık 200 milyon hesabın her biri için yaklaşık üç yıl boyunca saklayabileceği tüm verilere” erişim talep ediyor. Twitter bunu yapmanın ne kadar vakit alacağını bile söyleyemedi, zira McCormick “aklı başında hiç kimse bu türlü bir çabayı üstlenmeyi denemedi” diyor. Twitter, mahkemeye 2021’in dördüncü çeyreğinde kullandığı tarihî anlık manzaranın artık mevcut olmadığını ve yine oluşturmanın iki hafta kadar sürebileceğini söyledi, bu nedenle yargıç şirkete bunu yapması için bu kadar vakit verdi.

Musk’ın avukatı Alex Spiro, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Twitter’ın aylardır sakladığı bilgileri incelemeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Başa dön tuşu