Kötü Botlar, Web Trafiğinin Yüzde 20’sini Oluşturdu

Yazılım şirketi Distil Networks, klâsik olarak yayımladığı 'Bad Bot Reports’un yenisini bu hafta paylaştı. Yayımlanan çalışmada botlarla ilgili hayli enteresan bulgular ortaya çıktı.

Bu yıl açıklanan Bad Bot Reports’a göre geçtiğimiz sene içerisinde internet trafiğinin %37,9’unu botlar (iyi ve kötü) gerçekleştirdi. Bu %37,9’luk kısmın %20’si berbat botlardan oluşurken trafiğin %17,9’u ise düzgün botlar tarafından gerçekleştirildi. Yani ortadaki fark %3’ten az.

İyi ve berbat botların bir evvelki yıldaki yüzdelerini kıyaslayacak olursak iyi botların trafiğinde % 14,4 bir azalma gerçekleşirken kötü botların trafiğinde % 6,4’lük bir azalma gözlemlendi. Gerçek kullanıcı trafiği ise % 7,5 artarak toplamda %62,1’e ulaştı.

2019 Bad Bot Reports, ayrıyeten berbat botların kaynaklarını da ortaya koydu. Makus botların kaynağında %53,4 ile bir numarada bulunan ülke ABD oldu. Rusya, %32,6 ile en çok engellenen ülke olurken ABD, %6,6 ile en çok engellenen beşinci ülke oldu.

Rapora nazaran berbat bot trafiğinden en çok etkilenen sanayiler ise şöyle: finans, bilet, eğitim, bilişim ve servisler, pazarlama ve reklamcılık. Bu beş sanayi ortasında makûs bot trafiğinden en çok etkilenen %42,2 ile finans oldu. Bu sanayiler ortasında en beklenmedik olan eğitimin toplam trafiğinin %37,9’u berbat botlar tarafından gerçekleştirildi.

Başa dön tuşu