Merakla beklenen WhatsApp Topluluklar özelliği sonunda beta aşamasına geçti

Dünyanın en büyük internet tabanlı anlık irtibat servisi WhatsApp, bu pozisyonunu koruyabilmek için epey sıkı çalışıyor. Bilhassa 2022 yılının başından itibaren kullanıcılarını güncelleme ve yeni özellik bombardımanına tutan Amerikalı teknoloji devi, bir mühlet evvel Topluluklar özelliğini duyurarak takipçilerini bir epey heyecanlandırmıştı.

Bununla birlikte ortadan geçen bu denli müddete karşın WhatsApp’ın bu özelliğe ait rastgele bir açıklama yapmaması başlardan soru işaretlerinin oluşmaya başlamasına neden olurken, beklenen açıklama bugün geldi. WhatsApp tarafından yapılan bir paylaşımla, özelliğin beta basamağına geçtiğinin duyurulması kullanıcıların büyün beğenisini kazanırken, Topluluk özelliğinin hala tam olarak ne vakit kullanıma sunulacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Merakla beklenen WhatsApp Topluluklar özelliği sonunda beta basamağına geçti

Peki Topluluk özelliği neydi? Bilindiği üzere WhatsApp’a getirilen tenkitlerin en başında, kümelerdeki kullanıcı sayısının 512 kişi ile hudutlu olması geliyor. Üstelik kullanıcılar bu sayıya da yakın bir vakitte kavuştu ki evvelki hudut 256 kişiydi. İşte Amerikalı teknoloji devi Topluluk özelliği sayesinde bu tenkitlere farklı bir istikametten cevap vermek niyetinde. O denli ki özelliğin servis edilmesinden sonra kullanıcılar 10 farklı kümesi tek bir Topluluk altında toplayabilecekler.

Basit bir örnek vermek gerekirse, örneğin bir öğretmen derslerine girdiği 10 farklı sınıfın her birini farklı ayrı kümelerde topladıktan sonra, bu 10 kümesi da “Öğrenciler” isimli farklı bir Topluluk altında birleştirebilecek. Bu sayede toplam 5.120 bireye birebir anda ileti atabilme yeteneğine kavuşacak olan Topluluk yöneticilerinin işleri de bir oldukça kolaylaşmış olacak.

Başa dön tuşu