Twitter’dan beklenmedik Türkiye hamlesi

Facebook, Instagram, TikTok üzere toplumsal medya platformları ile rekabet eden ABD merkezli toplumsal medya devi Twitter, gönderilere çeşitli emojilerle reaksiyon verme özelliği getiriyor. Twitter “Reactions” ismi verilen bu özelliği dünyada birinci olarak Türkiye’de test edeceklerini açıkladı.

Twitter’ın Türkiye’de test edeceği emoji özelliği şu an 5 emojiden oluşuyor. Emojiler ortasında gülen yüz, alkış, şaşırmış yüz, üzgün yüz ve kırmızı kalp bulunuyor.

Twitter şu açıklamada bulundu;

“Tepkiler ayrıyeten, bir tweetin yanında gösterildiğinden, konuşma ilerledikçe başkalarının konuşmayı daha yeterli anlamalarına yardımcı olacak. Twitter; çok çeşitli insanlara, kültürlere ve topluluklara sahiptir.

Bu nedenle kozmik olarak tanınan ve insanların tweetler hakkında söz etmek istediklerini temsil eden ve nihayetinde daha manalı konuşmaları teşvik eden emojiler bulmaya çalıştık. Bunu yapmak için tweetlerde en sık kullanılan sözlerin ve emojilerin neler olduğunu araştırdık ve insanların tweetleri okurken neler hissettiklerine ve hangi emojilerin dünya çapında yankı bulduğuna dair anketler gerçekleştirdik.

Tweetlerde en çok kullanılan emojinin gülme emojisi olduğunu bulduk. Tıpkı vakitte birçok insan bize ‘komik’, ‘destek’/’neşe’, ‘anlaşma’ ve ‘harika’ etrafında dönen yansıları hem tabir etmeyi hem de almayı tercih edeceklerini söyledi.”

Yeni özellik kısıtlı bir müddet kullanılacak

Emojileri içeren Reactions özelliği Türkiye’de hudutlu bir müddet için kullanılabilecek. Önümüzdeki günlerde herkesin kullanımına sunulacak olan özellik ile Twitter Türkiye’deki müşahedelerine nazaran özelliği dünya genelinde yaygınlaştıracak.

Başa dön tuşu