Meta reklam gösterme stratejisini değiştiriyor

Şirket, ABD’de bir reklamın gerçek kitlesinin uygun amaç kitleyle daha yakından eşleşmesini sağlayan bir Varyans Azaltma Sistemini (VRS) kullanıma sunuyor. Kâfi sayıda kişi bir reklamı gördüğünde, bir makine tahsili sistemi, izleyicilerin toplu demografik özelliklerini pazarlamacıların ulaşmayı amaçladıkları şahıslarla karşılaştırır. Akabinde, reklamı tekrar görme olasılığınızı belli kümelere daha sık yahut daha az gösterecek halde ayarlar.

VRS, bir reklam çalışması boyunca çalışmaya devam eder. Ve evet, Meta mümkün kapalılık meselelerinin farkında. Sistem bir bireyin yaşını, cinsiyetini yahut kestirimi etnik kökenini göremiyor. Diferansiyel kapalılık teknolojisi ayrıyeten yapay zekanın ferdî demografik bilgileri vakit içinde öğrenmesini önleyen bir özelliğe de sahip.

Meta reklam gösterme stratejisini değiştiriyor

Ayrımcılıkla gayret yolu öncelikle ABD’de ve konut ilanlarına yönelik olarak uygulanacak. Bu özellik Meta’nın hem Adalet Bakanlığı hem de Konut ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte bir yılı aşkın bir müddettir yürüttüğü çalışmaların akabinde geldi. Meta 2019’da reklamverenlerin makul demografik bilgileri hariç tutmasına müsaade vererek konut reklamlarında ayrımcılığa yardımcı olmakla suçlanmıştı.

Haziran 2022’de yapılan bir mutabakatta toplumsal medya devi, hem VRS’yi kullanacağını hem de algoritmasının ayrımcılığa yol açtığı sav edilen “Özel Reklam Gaye Kitlesi” aracını kaldıracağını söylemişti. Meta, öteki bir davaya cevaben 2019’da esasen reklam hedeflemesini sınırlamıştı.

Meta, ayrımcı reklamları sınırlamaya çalışan tek firma değil. Google da 2020’den beri reklamverenlerin kredi, konut ve iş ilanlarını hedeflemesini yasaklıyor. Lakin, bu ayrımcılığa karşı savaşmak için kullanılan teknoloji nispeten yeni. Meta’nın yapay zekası tesirli olduğu sürece, öbür internet servislerinin de kendi VRS gibisi sistemlerini uygulamaları şaşırtan olmayacaktır.

Başa dön tuşu