Zoom rakibi Messenger Rooms herkese açıldı!

Video konferans uygulaması Zoom, süratle büyümeye başlayınca toplumsal medya devlerinden Facebook bu duruma reaksiyonsuz kalmadı. Şirket 50 şahsa kadar imajlı görüşme imkanı sunan Messenger Rooms‘u, tüm dünyada kullanıma sundu.

Zoom rakibi Messenger Rooms herkese açıldı!

Dünyaya süratle yayılan koronavirüs salgını ile birlikte, süratle yükselişe geçen imajlı görüşme uygulamalarının başına Zoom geliyor. Kestirim edeceğiniz üzere Zoom‘un bu muvaffakiyetinin akabinde, öbür büyük teknoloji firmaları manzaralı konuşma uygulamaları için çalışmalara başladı. Bu manada en dikkat çeken şirket ise Facebook oldu. Facebook manzaralı konuşma uygulaması Messenger Rooms‘u tüm dünyada kullanıma sundu.

Messenger Rooms herhangi bir mühlet kısıtı olmadan 50 bireye kadar imajlı görüşme imkanı sunabiliyor. Ayrıyeten Zoom ve Houseparty üzere uygulamalara alternatif oluşturacak olan Messenger Rooms’u kullanabilmek için bir Facebook hesabınızın olması da gerekmiyor. Messenger’da bir oda oluşturabilmek için yalnızca oturum sahibinin bir Facebook hesabının olması kâfi.

Messenger Rooms‘daki iştirakçi konusu, Zoom ile hayli benzerlik gösteriyor. Çünkü oda sahibinin paylaşmış olduğu bağlantı linki ile, herkes tarayıcılarından görüşmeye katılabiliyor. Bunun yanında Konukları tıpkı WhatsApp’da olduğu üzere bir davet bağlantısı paylaşarak da odaya dahil edebilmek mümkün.

Yazımızın başında belirttiğimiz üzere iştirakçi sayısı yalnızca 50 kişi ile sınırlı olacağından, Messenger Room üzerinden dünya çapında izlenen, konserler, fan buluşmaları ve konferanslar düzenlemek mümkün olmayacak. Çünkü uygulamanın gayesi, küçük kümelerin uzaktan etkileşimle toplantılar yapabilmesini sağlamak.

Ek olarak şunu da belirtmekte yarar var; uygulama gizlilik ve güvenlik noktasında da çeşitli denetimler sunuyor. Bir oda oluşturulduğunda odayı kimlerin görebileceğinin ve kimlerin odaya katılabileceğinin kontrolünü sağlamanız mümkün. Lakin bu yetkileri sadece odayı oluşturan kişiye bırakıyor.

Başa dön tuşu