Meta şimdi de yapay zeka tarafında atağa kalktı!

Altı yıl ve 2.400 iştirakçiden 150.000 proje daha sonra Meta Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Pytorch projesinin yakında şirketin direkt denetiminden çıkıp kendi varlığı, daha büyük Linux Vakfı kar emeli gütmeyen hegemonyasının bir yan kuruluşu olan Pytorch Vakfı haline geleceğini duyurdu.

Son yarım on yılda, Meta CEO’su Mark Zuckerberg Pazartesi günkü basın açıklamasında “çalışmasını NeurIPS yahut ICML üzere büyük ML konferanslarında sunan araştırmacıların yaklaşık %80’inin” belirttiğine dikkat çekerek, Pytorch AI araştırma topluluğu için önde gelen bir standart haline geldi” dedi.

Meta artık de yapay zeka tarafında atağa kalktı!

Zuckerberg, “Dünyanın çağdaş bilgisayarlı görü araştırmalarının birçoklarına güç veren meşale vizyonu üzere yapay zeka alanının kimi temel alanlarını destekleyen kütüphaneler oluşturduk” diye devam etti. “Çerçeve, Meta’nın yapay zeka araştırma ve mühendislik çalışmalarının bir kesimi olmaya devam edecek.”

Ancak Pytorch yalnızca Meta’nın bebeği değil, Amazon’un Web Servislerinin yanı sıra Microsoft Azure ve OpenAI’nin birçoklarının teknolojik bir temelini oluşturuyor. Bu nedenle, Pytorch Vakfı, “zaman içinde daha da genişleme niyetiyle AMD, Amazon Web Services, Google Cloud, Meta, Microsoft Azure ve Nvidia’dan temsilcilerden oluşan geniş bir idare heyetine sahip olacak.” Yeni kuruluş, bünyesinde barındırdığı pahaları gözden kaçırmamasını sağlamak için “açık kalma, tarafsız marka şuuru oluşturma, adil kalma ve güçlü bir teknik kimlik oluşturma” halindeki dört prensibe bağlı kalacaktır. Görünüşe nazaran “kötü olma” çoktan alınmış.

Meta, direkt nezaretten kurtulmuş olmasına karşın, birincil AI araştırma platformu olarak Pytorch’u kullanmaya devam etmeyi ve buna nazaran finansal olarak desteklemeyi planlıyor. Lakin Zuckerberg, şirketin vakfın “iş ve teknik idaresi ortasında net bir ayrım” sürdürmeyi planladığını belirtti.

Başa dön tuşu