Microsoft, Edge’de Hata Bulanlara 30 Bin Dolar Verecek

Microsoft, bugün prestijiyle büsbütün yeni Edge tarayıcısının birinci betasını yayınladı. Teknoloji devi, yeni tarayıcıyı deneyimlemek isteyenlerin yanı sıra hackerları da yeni tarayıcısına davet etti. Şirket, hackerların güvenlik açığı bulup kendilerine iletmesi durumunda cömert bir teklifte de bulundu. Güvenlik tedbirleri için yanlışları beta sürümünde açığa çıkartmak isteyen Microsoft, çıkışa kısa bir mühletin kaldığının ipuçlarını verdi.

Geçtiğimiz günlerde Apple, yeni iPhone'larında güvenlik açığı bulan hackerlar için 1 milyon dolara kadar ödül vereceğini belirtmişti. Dahası Apple, bu bireyler için özel bir iPhone vereceğini ve bu iPhone ile sistemin en taban köşelerine kadar inilebileceğini de tabir etmişti. Bu hareketin akabinde Microsoft da benzeri bir atak yaptı ve hackerları yeni tarayıcısına davet etti.

Microsoft, Edge tarayıcısı herkes için yayınlandığı vakit sisteminde hiçbir kusur bulunmasını istemediği için şimdiden güvenlik konusundaki tedbirlerini almaya başladı. Bilhassa en inançlı tarayıcı olma teziyle ortaya çıkan Edge için yapılan harcamaların kısa müddet içerisinde kendini amorti edeceğini söyleyebiliriz. Doğal ki Microsoft'un söylediği üzere son derece inançlı bir tarayıcı çıkarması durumunda…

Şu an için Chrome'un tahtını sallayabilecek yegane tarayıcı Edge üzere görünse de tarayıcı yayınlandıktan yaklaşık bir altı ay sonra olayların gelecekte nasıl şekillenebileceğine dair bir grafik elimizde olacaktır. O vakte kadar Microsoft'un 'en güvenilir' dediği tarayıcısını geliştirmesini ve rastgele bir sorun çıkıp çıkmadığını öğrenmeyi bekleyeceğiz.

Başa dön tuşu