Türkiye’de sosyal medya platformlarına reklam yasağı geliyor!

Türkiye’de Ekim ayında Toplumsal Medya Düzenlemesi yürürlüğe girmişti. Toplumsal Medya Düzenlemesi’ne nazaran Türkiye faaliyet gösteren platformlar, ülkemizde temsilci bulundurması gerekiyor. Temsilci bulundurmayanlara ise bir kadro yaptırımlar uygulanacaktı. Lakin Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve LinkedIn bu yasaya uymamıştı.

Türkiye’de toplumsal medya platformlarına reklam yasağı geliyor!

1 Ocak 2021 itibariyle Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve LinkedIn’e verilen mühlet doldu. Bu yüzden bu platformlar Türkiye’de reklam gösteremeyecek. Pekala, bu ne manaya geliyor? Sahiden de bu platformlarda reklam görmeyecek miyiz?

Aslıda bu soruya hem evet hem de hayır yanıtını verebiliriz. Örneğin; Instagram Öyküleri’nde zırt pırt çıkan reklamlar kalkacak. Lakin bunun yerine para ile verilen içerik üreticilerin yukarı kaydırın temalı reklamları gösterilecek. Yani yeniden toplumsal medya platformlarında reklam görmeye devam edeceğiz.

Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve LinkedIn üzere platformlar ülkemizde temsilci bulundurmamaya devam ederlerse, bu platformlara trafik yaptırımı uygulanacak. Bir mühlet daha temsilci bulundurmayan bu platformların suratları düşürülecek. Örneğin; Twitter temsilci bulundurmaz ise, Twitter‘da fotoğraf yahut görüntünün yüklenmesi için dua etmeniz gerekecek. Zira önemli ölçüde bir yavaşlatma uygulanacak.

Yeni toplumsal medya maddesine nazaran Türkiye’de temsilci atamayan günlük erişimi 1 milyonu geçen toplumsal medya platformlarına aşağıdaki sıra ile ceza verilecek:

 • TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Kasım 2020
  10 milyon TL ceza (Verildi)
 • 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Aralık 2020
  30 milyon TL ceza (Verildi)
 • 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Ocak 2021
  Reklam yasağı
 • 3 AY İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Nisan 2021
  Bant genişliği yüzde 50 daraltılacak
 • 30 GÜN SONRA DA TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Mayıs 2021
  Bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak

Daha evvel bu mevzuyla ilgili bir görüntü hazırlamış ve sürecin takvimsel olarak nasıl ilerleyeceğini bu görüntüde anlatmıştık:

Türkiye’deki yatırımlarına sürat kesmeden devam eden Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok üzere platformların en kısa müddette temsilci atayacağını düşünüyoruz. Aksi durumda hem reklam gelirlerinden yoksun kalacaklar hem de kullanıcı kaybedecekler. 80 milyonu aşan Türkiye nüfusunu dev firmaların kaybetmeye hiç niyetlerinin olmadığını belirtelim.

Başa dön tuşu