Microsoft, Uygulama Simgelerinin Tasarımını Değiştirecek

Bilindiği üzere Microsoft, bir müddettir birçok uygulama ve hizmetin tasarım lisanını birleştirmek için çalışıyor. Lakin resmî olarak bu tasarım öğeleri, şimdiye kadar yalnızca Office uygulamalarına geliyordu. Bu durumu değiştirmek isteyen Microsoft, Windows 10 uygulamalarına da yeni simgeler getirmeye hazırlanıyor. Posta, Takvim, Ekran Alıntısı ve Taslak ve Kamera uygulamaları için tasarlanan simgeleri daha evvelden görmüştük, fakat son birkaç gün içinde daha fazlası ortaya çıktı.

Yeni simgeler, daha evvelki simgeleri de Twitter hesabından paylaşan Aggiornamenti Lumia tarafından keşfedildi. Kökten bir değişikliğe gitmeyi hedefleyen Microsoft’un simgesini değiştirmeyi düşündüğü uygulamalar ortasında Sinemalar ve TV, Groove Müzik, Hava Durumu, Microsoft Solitaire Koleksiyonu yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak şirket, Windows 10'un gelişimi sırasında uygulama simgesini birkaç defa değiştirdiği Belge Gezgini için de yeni bir simge getirecek.

Microsoft, düz beyaz ve mavi renklerden uzaklaşacak:

Yeni simgeler, hala Microsoft'un birçok simgesinde görmeye devam ettiğimiz mavi tonları da içeriyor. Lakin birebir vakitte birtakım uygulamalar, renk gradyanları da dahil olmak üzere biraz daha renkli olacak üzere görünüyor. Ne olursa olsun yeni görünüm, şu anda kullanımda olan düz beyaz simgelerden daha canlı ve beğenilen duruyor diyebiliriz.

Bu yeni simge dizaynları hakkında bir müddettir haberler gelmeye devam ediyor. Ama Microsoft, bir türlü yeni simgeleri ne vakit kullanıma süreceğini resmî olarak açıklamıyor. Resmî olmayan kaynaklara nazaran bu yeni dizaynlar, sızdırılan 18947 sürümünde tespit edildi.

Bu sürüm, ayrıyeten pek çok yeniliği içerecek olan  tamamen yeni bir “Başlat Menüsü” de içerecek. Simgelerin yeni Başlat menüsü ile birlikte kullanılması bekleniyor. Daha standart bir simge skalasını ve birtakım yenilikleri içeren yeni Başlat Menüsü, muhtemelen bu yıl bitmeden kullanıma sürülecek.

Başa dön tuşu