20 milyon Türk kullanıcısının WhatsApp numaraları çalındı

2 milyar kişilik bir kullanıcı tabanı ile WhatsApp, en büyük mesajlaşma platformu. Bu bilginin ışığında, sızdırılan veritabanının tüm WhatsApp kullanıcılarının dörtte birinin telefon numaralarını içerdiği anlaşılıyor.

20 milyon Türk kullanıcı da var

487 milyon kişinin 32 milyonu ABD’den, 45 milyonu Mısır’dan, 5 milyonu İtalya’dan, 29 milyonu Suudi Arabistan’dan, 20 milyonu Fransa’dan, 20 milyonu Türkiye’den, 10 milyonu Rusya’dan ve 11 milyondan fazlası Birleşik Krallık’tan geliyor. Yani 20 milyon Türk kullanıcının telefon numaraları da şu anda internet üzerinde satılıyor.

Cybernews’e göre satıcı, veritabanını nasıl elde ettiğini söylemiyor ve verileri toplamak için “kendi stratejilerini kullandığını” öne sürüyor.

Telefon numaranızın o veritabanında olup olmadığını öğrenmenin bir yolu yok. Mark Zuckerberg, WhatsApp’ın hala süper güvenli olduğunu söylese de, görünüşe göre bu iddia pek doğru değil. Bu yüzden WhatsApp ayarlarında “Son görülme ve çevrimiçi”, “Profil fotoğrafı” ve “Hakkında”yı “Yalnızca kişiler” olarak değiştirmenizde yarar var.

Başa dön tuşu