Mozilla, Web Alan Adını Varsayılan Olarak Kodlayacak

Mozilla, daima olarak zımnilik fonksiyonlarını geliştirmek için çalışıyor ve kullanıcılarına inançlı bir internet tecrübesi sunmak istiyor. Bu kapsamda kapalılık muhafazalarını geliştirecek olan Firefox, yakında rastgele bir web tarayıcısı için en temel misyonlardan birini içerecek ve web sitelerini ziyaret etmenize yardımcı olan “alan adı” isteklerinde değişiklikler yapacak.

Geliştirici, Eylül ayının sonundan itibaren birinci olarak ABD’de kullanılmaya başlanacak ve varsayılan DNS’yi şifreli HTTPS üzerinden varsayılana dönüştürecek.  Bu sayede çevrimiçi gezinme esnasında, DNS ele geçirme ve aktiflik izleme problemlerinin önüne geçilecek, çevrimiçi alışkanlıklar çok daha özel ve inançlı olacak.

Mozilla, DNS ele geçirmeleri en aza indirmek istiyor:

Tabii her istek HTTPS kullanmıyor, ancak şirket bunun da bir tahlilini bulmuş. Mozilla, bunlar için özel bir muhtaçlık (bazı ebeveyn kontrolleri ve kurumsal yapılandırmalar gibi) yahut yapılan bir arama yanılgısı durumunda işletim sisteminin varsayılan DNS'sine geri dönecek bir “geri dönüş” usulüne güveniyor.

DNS izleme yahut DNS ele geçirme talihini en aza indirmeyi amaçlayan Mozilla, bilgisayar korsanlarının bu özelliği engellemesi yahut devre dışı bırakamaması için epey ağır çalışıyor. Daha öncede belirttiğimiz üzere birinci olarak Eylül ayı içerisinde ABD’de kullanıma başlanacak olan geliştirme, daha sonra tüm bölgelerde kullanıma sunulacak.

Sonuçta beşerler, webde gezinirken her vakit inançta hissetmek ister. Eğer bu teşebbüs başarılı olursa Mozilla Firefox, Chrome üzere rakiplerinin bir adım önüne geçebilir. Hatta beşerler Mozilla'yı önceliklendirebilir ve varsayılan tarayıcısı yapabilirler

Başa dön tuşu