Tinder Google Play’den silinebilir!

Bu yılın başlarında Match, tüm Android geliştiricilerinin Play Store faturalandırma sistemi aracılığıyla “dijital mal ve hizmetler” ödemelerini işlemesini gerektiren bir karar nedeniyle antitröst ihlalleri argümanıyla Google’a dava açmıştı.

Mayıs ayındaki birinci davanın akabinde Google ve Match, Match’in Play Store’da kalmasına ve kendi ödeme sistemini kullanmasına müsaade veren süreksiz bir mutabakata vardı. Google ayrıyeten Match’in faturalandırmayla ilgili telaşlarını gidermek için “iyi niyetli” bir uğraş göstermeyi, Match ise Google’ın faturalandırma sistemini bir alternatif olarak sunmak için gayret sarf etmeyi kabul etti.

Tinder Google Play’den silinebilir!

Ancak Google, bir mahkeme müracaatına nazaran Match Group’un artık Google’a %15 ila %30 Play Store fiyatları de dahil olmak üzere “herhangi bir şey” ödemekten kaçınmak istediğini tez ediyor. Evrakta, “Match Group hiçbir vakit kabul ettiği kontrat koşullarına uymayı amaçlamadı… Bu Match Group’u öbür uygulama geliştiricilere nazaran avantajlı bir pozisyona da yerleştirmeyi amaçlıyor” denildi.

Match kümesi ise, Google’ın Play Store siyasetlerinin federal ve eyalet maddelerini ihlal ettiğini söylüyor. Match, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Google, oburlarının kendilerine dava açmasını istemiyor, bu nedenle karşı argümanları bir ihtar atışı olarak tasarlandı. Benzeri savlarda bulunan öteki geliştiriciler, ABD Adalet Bakanlığı ve 37 eyalet başsavcısı ile birlikte davamızın gelecek yılın başlarında lehimize çözüleceğinden eminiz” dedi.

Bundan kısa bir mühlet evvel Google, uygulama geliştirici geliri üzerindeki fiyatını birinci 1 milyon dolar için %15’e ve ondan sonrası için %30’a düşürdü. Birebir vakitte, tüm geliştiricilerin ödemeleri Play Store’un faturalandırma sistemi aracılığıyla işlemesini gerektiren bir siyaset uygulayacağını duyurdu.

Başa dön tuşu