Netflix Türkiye, Sansür İddialarına Son Noktayı Koydu

Bundan birkaç hafta evvel, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Netflix içeriklerine sansür getireceği haberleri çıkmıştı. Bu olay sadece RTÜK ve izleyiciler ortasında değil, izleyicilerin kendi ortasında da bir tartışma ortamına sebep olmuştu. Kimisi getirilecek bu sansürü haklı bulurken, kimisi özgürce dizi ve sinema izleme haklarının kısıtlandığını belirtiyordu.

Bu sansür savları, Netflix’in Türkiye pazarından çekileceği tezlerini da beraberinde getirdi. Bunun üzerine birçok kişi Netflix’in Türkiye’den ayrılmasına karşı olan hüznünü ve hatta hududunu lisana getirmişti. Netflix Türkiye, Twitter hesabından yaptığı bir açıklama ile yüreklere su serpti.

Netflix Türkiye, “Benim sizi bırakmaya hiç niyetim yok… Söylentilere kulak asıp kendinizi lütfen üzmeyin!” iletisini paylaşarak kullanıcılarına samimi bir lisanla Türkiye pazarında kalacaklarını belirtti. Bunun yanı sıra, Instagram’daki bir paylaşımın altına yapılan yorumda sansür olayına da son noktayı koyan Netflix, kullanıcıların aklındaki sorulara bir son verdi.

Netflix'ten Sansür Argümanlarına Yanıt

Netflix Türkiye, yaptığı açıklamada küçük yaştaki bireyleri yaşlarına uygun olmayan içeriklerden müdafaanın çok kıymetli olduğunu lakin bunu yaparken yetişkinlerin de istediklerini özgürce izleyebilmeleri gerektiğini belirtti. Bunların yanı sıra açıklamada dikkat çeken diğer bir nokta ise Netflix’in daha evvel bu türlü bir taleple karşılaşmadığını belirtmesi oldu.

Başa dön tuşu