Ninja’nın Twitch’ten Ayrılmasındaki Asıl Neden Para Değilmiş

Tyler Blevins, ya da kullandığı takma ismiyle Ninja, geçtiğimiz aylarda bir anda Twitch’ten ayrıldığını ve Microsoft’un Mixer platformuna geçtiğini duyurunca hepimiz şaşırmıştık. Bu haberi alan herkes en başta bu türlü bir değişimin finansal olduğunu düşünmüştü. Lakin Tyler’ın eşine nazaran durum çok farklı.

Ninja’nın eşi ve menajeri Jessica Blevins, Business Insider ile yaptığı röportajda Ninja’nın Mixer’a geçme kararının art planını biraz da olsun aydınlattı. Jessica, bu türlü bir değişim hareketinin sadece finansal olmadığını söyledi. Ninja’nın eşinin yaptığı açıklamaya nazaran Twitch’in Tyler ile yaptığı mutabakat, dış marka muahedeleri konusunda hayli limitleyiciydi.

Tyler’ın Twitch’ten ayrıldıktan sonra neler yaptığını incelersek bu mevzuyu biraz haklı bulabiliriz. Ninja, Twitch ile olan bağına son verdikten sonra Adidas üzere şirketlerle muahede yaptı, hatta Ryan Reynolds’ın yeni sineması Free Guy’da da ufak bir rol aldı. Yani Twitch, Blevins’in kelamlarıyla Ninja’nın bir oyun kişiliği olmasından ötesine geçmek için epeyce kısıtlayıcıydı.

Tüm bunların dışında Ninja’nın Twitch platformunda kazandığı sponsorlarıyla ve Twitch ile olan mutabakatını yenileme mevzusuyla ilgili sıkıntıları vardı. Fakat Ninja, eşi Jessica ve ardındaki isimler Ninja için yaptıkları büyütme çalışmalarını daha da ilerletmek istediler.

Jessica ve Tyler, Twitch’ten çabucak vazgeçmemişlerdi. Şirket ile aylar boyunca sıkıntılarını tartıştılar, lakin Jessica’ya nazaran Twitch istenileni veremedi. Ortadaki en büyük sorun olan kısıtlamalar hâlâ aşılamıyordu. Yani Ninja’nın Mixer’a geçişi büsbütün para odaklı bir şey değildi, hatta Jessica’nın söylediğine nazaran para düşündükleri en son şeydi.

Ninja, şu anda Mixer’ı ‘evim’ olarak tabir ediyor. Lakin kendisi platformun izlenme sayısını epeyce fazla artırmış olsa da Mixer hâlâ Twitch için bir rakip değil. Arsenal.gg tarafından yayınlanan yeni bir tahlile nazaran Mixer’ın toplam izlenme saati Ninja’nın geldiği ay 3 milyon saat artmış. Yani 37,7 milyon olan izlenme saati 40,2 milyona yükselmiş.

Ninja’nın Twitch’ten ayrılığı ise platforma neredeyse hiç ziyan vermemiş üzere duruyor. Twitch’in birebir vakitteki izlenme saati 850,6 milyondan 932,1 milyona yükselmiş. Ayrıyeten Twitch’in pazar hissesi da ikinci çeyrekte yüzde üç artmış. Yani Microsoft’un Ninja ile muahede yaparken düşündüğü Twitch ile rakip olabilme fikri büsbütün suya düştü.

Başa dön tuşu