Wikipedia, Siber Saldırı Nedeniyle Kesinti Yaşıyor

Wikipedia ülkemizde yaklaşık 2,5 yıldır yasaklı durumda olsa da dünyanın geri kalanı bu platformu sık sık kullanıyor. Haliyle Wikipedia berbat niyetli bireylerin de dikkatini çekiyor. 

Platformdan yapılan açıklamaya nazaran Wikipedia şu anda siber taarruz altında ve bu nedenle aralıklı olarak hizmetlere erişim sağlanamayabiliyor. Yapılan açıklamada “Wikipedia bugün yapılan berbat niyetli ataklar nedeniyle aralıklı olarak kesintilerle karşılaşıyor. Erişimi tekrar sağlamak için çalışmalarımız devam ediyor” sözleri kullanıldı. 

İnternet sitelerinin etkin olup olmadıklarını test eden Downdetector isimli internet sitesine nazaran kesintiler Cuma günü başladı ve Cumartesi gününün birinci saatlerine kadar da devam etti. Sitenin interaktif haritası üzerinden yapılan incelemelerde sorunun Avrupa, Rusya’nın batı kısımları, kimi Ortadoğu ülkeleri ve Kuzey ve Güney Amerika’daki kimi bölgelerde ortaya çıktığı gözüküyor. 

Wikipedia’ya ulaşmaya çalışan şahısların %94’ünün erişim zorluğu yaşadığı, %5’inin ise direkt doğruya siteye erişemediği belirtildi. Siteye erişim zorluğu hem bilgisayar hem de taşınabilir tarayıcılar üzerinden yaşanıyor. 

Wikipedia daha evvel de 2017 yılının Eylül ayında misal bir sorun yaşamıştı. O devirde de yüzlerce kullanıcı siteye erişememekten şikayetçiydi. 

Çevrimiçi ansiklopedide şu anda 300 farklı lisanda, 46 milyon makale yer alıyor ve her ay, 1,4 milyar farklı aygıt siteyi ziyaret ediyor.

Başa dön tuşu