Riot Games’ten LoL Yayıncılarına Uyarı

Riot Games, Blizzard’ın Hong Kong’daki şovlara dayanak veren bir oyuncuyu engellemesiyle çıkan tartışmalar sonrası League of Legends yayıncılarının yayındayken “hassas konuları” tartışmaktan “kaçınmasını” istedi.

League of Legends espor yöneticisi John Needham, yayınlanan açıklamada “Genel bir kural olarak yayıncılarımızın oyuna, spora ve oyunculara odaklanmasını istiyoruz. Birçok farklı kültürden ve ülkeden hayranlara hizmet veriyoruz ve bu fırsatın, hassas mevzular (politika, din vb.) üzerine ferdî görüşleri ayırma sorumluluğuyla geldiğine inanıyoruz” dedi. 2015 yılında Riot Games, Çinli teknoloji devi Tencent tarafından satın alınmıştı.

Engellenen Hearthstone oyuncusu:

Pazartesi günü Blizzard, profesyonel Hearthstone oyuncusu Ng “Blitzchung” Wai Chung’ı Hong Kong protestocularına takviye vermesi sebebiyle bir yıl boyunca turnuvalara katılmaktan men etmişti. Pazar günü Grandmasters’taki oyun sonrası gerçekleştirilen röportajda konuşan Blitzchung, “Özgür Hong Kong. Çağımızın devrimi!” cümleleri sonrası şirket harekete geçmişti. Turnuvadan menin yanı sıra Blizzard, ayrıyeten Blitzchung’ın turnuvadan elde edeceği gelire de el koydu.

Hukukçular, kızgın hayranlar ve başka oyun yayıncıları ortak bir bildiri ve forum paylaşımıyla Blizzard’ı, Çin hükûmetine karşı olumsuz yorumlarda bulunan oyuncuyu engellemesi kararı sebebiyle kınadı. Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games, The Verge’e yaptığı açıklamada oyuncuları ya da içerik üreticilerini politik telaffuzları sebebiyle engellemeyeceğini tabir etti. Epic Games sözcüsü yaptığı açıklamada “Epic, herkesin siyaset ve insan hakları bahislerindeki görüşlerini söz etmesini destekliyor” dedi.

Epic Games’in kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney, Twitter üzerinden şirketinin duruşunu destekleyen açıklamalar yaptı. Tenkitler, Epic Games’in %40’ına sahip olan Çinli firma Tencent’e dönse de Sweeney, şirketin Epic’in duruşundan ya da politik telaffuzlarından etkilenmeyeceğini tabir etti. Sweeney, “Kurucu, CEO ve hissedar olarak bu olay hiçbir vakit benim nezaretimde gerçekleşmeyecek” dedi.

Çarşamba günü Riot Games, Hong Kong ve sansür konusunda birinci açıklamasını yapmaya zorlandı. Şirket, Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nin ismini League of Legends Worlds yayınlarından sansürlemekle suçlanmıştı. Espor hayranları, bir LoL kadrosu olan “Hong Kong Attitude” isminin yayınlarda “HKA” olarak kısaltıldığını fark etti. Riot Games ise yaptığı açıklamada grup isimlerinin ve üç harfli kısaltmalarının ekosistemdeki tüm gruplara tertipli olarak uygulandığını söyledi.

Onlarca Activision Blizzard çalışanı da şirketin kararını protesto etti. Çalışanlar, şirketin yerleşkesinde bulunan Orc Warrior heykelinin önünde toplandı. Reddit’teki Blizzard subreddit’i ise kullanıcıların Blizzard zıddı paylaşımları, insanları Blizzard’ın servislerindeki aboneliklerini iptal etme ve şirketin portfolyosundaki Overwatch ve World of Warcraft üzere oyunları boykot etme daveti sonrası birkaç saatliğine kapatıldı.

En Yeni Haberler
  1. HTC Vive Cosmos Türkiye’ye Geliyor: İşte Fiyatı ve Çıkış Tarihi

  2. Apple, macOS Catalina 10.15.1’in Geliştirici Betasını Yayınladı:…

  3. Realme X2 Pro’nun 0’dan 100’e 30 Dakikada Şarj Olduğunu Gösteren…

  4. Dünyanın En Büyük Uçağını Üreten Stratolaunch, Gizemli Bir Şirket…

  5. Samsung Galaxy Note10’un Bütçe Dostu Modeli Ortaya Çıktı

  6. Uzayda Yürüyen Birinci İnsan Olan Alexei Leonov Hayatını Kaybetti

  7. Hellcat Motorla Adeta Canavara Dönüşen Dodge Durango (Video)

  8. Venüs, Güneş’in Gerisinden Çıkıp Gökyüzüne Geri Dönüyor

  9. Apple, Piyasa Kıymetinde Tekrar 1 Trilyon Doların Üzerine Çıktı

  10. Sinyal İşlemede 50 Yıldır Çözülemeyen Sorun, Nihayet Tahlile Kav…

Başa dön tuşu