Rusya, Yarın Bütün Ülkenin İnternetini Kesecek

Siber güvenlik, günümüzün en kıymetli bahislerinden bir tanesi. Şahıslar, kurumlar ve hatta ülkeler, siber güvenliklerini bir halde sağlamak durumundalar zira artık savaşlar, alanlardan çok teknolojik olarak gerçekleştiriliyor. Bunun da doğal bir sonucu olarak devletlerin, kendilerine yönelik yapılacak siber saldırılardan korunmak için birtakım özel güvenlik sistemleri oluşturması yahut mevcut sistemlerini geliştirmesi gerekiyor.

Yarın Rusya, siber taarruzlarla ilgili bir test yapacak. Bu test kapsamında ülkenin siber savaş savunma sistemleri test edilecek. Bu testler sırasında ise Rusya'nın küresel internet ağı büsbütün kesilecek ve ülke, yalnızca Rusya içerisindeki internet ağı olan “‘RuNet”i kullanabilecek. Yani yarın Ruslar, yalnızca devlet tarafından oluşturulan ve kullanımına müsaade verilen izole bir internete erişim sağlayabilecekler.

Rus hükümeti, yarın yapılacak olan testlerin potansiyel siber hücumlara yönelik bir savunma teşebbüsü olacağını söylüyor lakin birtakım kesitler, testin çok da bu gayeyle yapılmadığını düşünüyorlar. Rusya'nın bir kısmı, yarınki internet kesintisinin hükümetin Rusya'yı dış dünyadan izole etme planının bir modülü olacağına inanıyorlar. Durum bu türlü ise bile devlet yetkililerinin bu durumu duyurmayacağı su götürmez bir gerçek.

Ayrıca yarın yapılacak olan internet kesintisi, başta ABD olmak üzere öbür ülkelerin de dikkatini çekmiş durumda. ABD'li ağ uzmanları, Rus idaresinin bilhassa de Arap Baharı olarak isimlendirilen siyasi olaylardan beri toplumsal medyanın sahip olduğu gücün farkında olduğunu ve bu yüzden de vatandaşlarını daha sıkı denetim etmek istediği için bu türlü bir teşebbüste bulunduğunu söylüyorlar.

Rus yetkili ve uzmanlara nazaran ise bu test, ülkenin batıya olan bağımlılığından kurtulması için bir fırsat olarak görülüyor. Şayet RuNet sistemi başarılı bir halde çalışırsa bu durum Rusya için ihtilal niteliğinde olacak ve ülke, kendi internet ağını kullanabilir hale gelmiş olacak. Rusya, şayet yarınki testlerde istediği başarıyı elde edebilirse RuNet'i daha etkin olarak kullanabilir. 

Rusya'daki internet kesintisinin başlangıç saati ve kesintinin ne kadar süreceği ile ilgili rastgele bir açıklama yapılmadı. Lakin Rus yetkililer, internet kesintilerinin hem bölgesel hem de tüm ülkeyi kapsayacak halde farklı farklı etaplarda yapılacağını açıklamış durumdalar. Bu durum galiba en çok da Counter Strike: Küresel Offensive oyuncularını sevindirecekmiş üzere görünüyor.

Başa dön tuşu