Twitter Birdwatch sistemini genişletiyor

İlk sefer bir yıldan uzun bir mühlet evvel başlatılan teşebbüs, Twitter’daki yanlış bilgileri çürütmek için kitle kaynaklı bir yaklaşım benimsiyor. Programın bir modülü olan topluluk moderatörleri, öbür doğrulama siteleri üzere ikili bir doğru/yanlış derecelendirmesi yerine “bilgilendirici bağlam sağlamak” için aldatıcı tweet’lere notlar ekleyebilir. Öteki katkıda bulunanlar daha sonra bir notun “yararlı” olup olmadığını kıymetlendirebilir.

Şimdi, Twitter, Birdwatch katkıda bulunanların saflarına daha fazla insan ekliyor – şu anda yaklaşık 15.000 kişi var. Programa katılanlar, evvel başka katkıda bulunanların notlarını derecelendirerek not ekleme yeteneği kazanmak zorunda kalacaklar. Katkıda bulunanların puanları “5”e ulaştığında, kendi notlarını yazmaya başlayabilirler. Lakin bu notlar, başka katkıda bulunanlar tarafından tekrar tekrar “faydalı değil” olarak kabul edilirse, not yazma ayrıcalıklarını kaybedebilirler.

Twitter Birdwatch sistemini genişletiyor

Puanlama sistemi, Birdwatch katkıda bulunanların dolandırıcılık yapmamalarını ve Twitter’a kendi yanlış bilgilerini eklemeye başlamamalarını sağlamaya yardımcı olmak için tasarlanmış üzere görünüyor. Bilhassa, Twitter’ın eski güvenlik şefi tarafından ifşa edilen evraklar, şirketin kazara Birdwatch’a “açık bir QAnon hesabına” müsaade verdiğini ve programın başlatılmasından evvelki gece yakaladığını gösterdi.

Birdwatch’ın en son genişlemesi, doğruluk denetimlerinin geçmişte olduğundan çok daha besbelli olacağı manasına da geliyor. Program birinci başlatıldığında, sadece başka bir web sitesinde görüntülenebiliyordu. Bu, bu yılın başlarında Twitter’ın direkt tweet’lere gerçek denetimler eklemesiyle değişmeye başladı, fakat yeniden de sadece az sayıda insan tarafından görülebiliyordu. Artık, Birdwatch milyonlarca kullanıcıya daha genişledi. Twitter, ABD kullanıcılarının yaklaşık yarısının Birdwatch takviyeli gerçek denetimlerini görebileceğini söylüyor, lakin kullanıcıların onları “her tweette” görmeyi beklememeleri gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Şirket, erken araştırmaların doğruluk denetimlerinin olumlu bir tesiri olduğunu gösterdiğini söylüyor. Twitter’a nazaran, “Birdwatch notu gören şahısların, potansiyel olarak aldatıcı bir Tweetin özüne katılma mümkünlüğü, Tweeti tek başına gören birine nazaran ortalama olarak %20-40 daha az.” Ve insanların Birdwatch notu içeren bir tweet’i retweet etme yahut beğenme mümkünlüğünün “%15-35 daha az” olduğunu söyleyen şirket, yüzdenin “dahili verilere” dayalı bir “tahmin” olduğunu da kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu