Saniyeler içinde hacklenebilirsiniz! İşte o WhatsApp dolandırıcılığı!

WhatsApp kullanımı artmaya devam ederken, dolandırıcılık türleri de birebir halde artıyor. İnternet ve toplumsal medya aslında beşerler için büyük bir bilgi havuzu. Ayrıyeten cümbüş ve kültür açısından güçlü kaynaklara sahip.

Ancak dolandırıcıların beklentileri bu nimetler yerine insanları nasıl kandırabilecekleri üzerinde ağırlaşıyor. Gün geçtikçe tanınan siteler ve uygulamalar üzerinden insanlara tuzaklar kuruluyor ve birçok kullanıcının canı yanıyor. İşte tekrar artmaya başlayan yeni bir dolandırıcılık tekniği.

Bu WhatsApp Dolandırıcılık Tekniği Büyük Bir Risk Taşıyor!

Son günlerde birçok toplumsal medya kullanıcısı WhatsApp‘ta büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Bahsedilen dolandırıcılıkta, kullanıcılardan güvenlik kodları isteniyor. Bu türlü bir WhatsApp bildirisi alırsanız ve karşılık vermeyi düşünüyorsanız, sakın yapmayın. Şu anda WhatsApp’ta bilmeniz gereken hayli sinsi bir aldatmaca var.

Bu yolda dolandırıcılar size altı haneli bir WhatsApp kodu gönderiyor. Birebir anda gelen bir WhatsApp mesajıyla ise bu doğrulama kodu isteniyor. Ayrıyeten, doğrulama kodu WhatsApp’tan gelen doğrulama kodu iletileriyle çabucak hemen birebir oluyor.

İşte Yapmanız Gerekenler!

Böyle bir mesaj alırsanız, asla yanıtlamayın. WhatsApp doğrulama kodunuzu asla kimseyle paylaşmayın. Zira bazen dolandırıcılar bu bildirisi size yakın biri ve rehberinizde kayıtlı biri üzerinde gönderebiliyor. Olağan ki, bunu bildirisi size atan kişinin hesabını çalarak yapıyor.

Doğrulama kodunuzu bu bireylerle paylaşırsanız hesabınız hücuma uğruyor ve artık bu dolandırıcılık öyküsünün bir kesimi oluyorsunuz. Dolandırıcılar, akına uğramış hesabınız aracılığıyla arkadaşlarınıza farklı bir bildiri gönderebilir, onlardan para yahut finansal bilgilerinizi isteyebilirler.

Bu nedenle, WhatsApp’ta dolandırıcılık kuşkusunu artıran bir mesaj alırsanız, bildirisi gönderen arkadaşınızı arayın yahut yüz yüze konuşun. Bunun dışında, WhatsApp hesabınızın da bir PIN ile korunması için iki adımlı doğrulamayı açmak faydalı olacaktır.

Başa dön tuşu