Wi-Fi 6 – Özellikleri

Dünya süratle değişiyor ve kablolu/kablosuz ilişkiler da gitgide hızlanıyor. Bugün bir sayfaya 5MB boyutunda resmi birkaç saniyede yükleyebiliyorsunuz. Bundan 10 yıl evvel emsal boyutta bir MP3 evrakı fakat 10 dakikada iniyordu. 
İrtibatlar hızlandıkça kablosuz temas da ona ahenk sağlayacak biçimde gelişme gösteriyor. Günümüzde başta akıllı telefonlar olmak üzere internete bağlanan pek çok cihaz var. Buzdolabından tweet atılabilen bir devirde yaşıyoruz. Daha da değerlisi Sanayi 4.0 geliyor. Bu da daha fazla irtibatlı aygıt, daha fazla ilişkiye gereksinim demek. 
Bu noktada Wi-Fi Alliance’ın dün itibariyle resmi olarak kullanıma sunduğu Wi-Fi Certified 6 isimli protokolü devreye giriyor. Günümüzde kullandığımız ilişkilerden daha güçlü ve özelleşmiş olan bu sistem, aslında IEEE 802.11ax standardının beşerler tarafından daha kolay anlaşılabilecek ismi. Daha âlâ performans ve daha az güç tüketimi sağlayan bu sistemin resmileşmesi ile birlikte faydaları da belirli oldu. 

Wi-Fi 6’nın temel özellikler geliştirmeleri

Wi-Fi 6 ile birlikte teknik olarak sahip olduğumuz her şeyin ‘daha fazla’ versiyonuna kavuşmuş olacağız. Süratli bir irtibatınız mı var? Daha süratlisi gelecek. Kapsama alanınız daha da artacak. Yeni sistemin dört anahtar özellik artışı var:

  • Daha yüksek data oranları
  • Daha yüksek kapasite
  • Daha fazla aygıtla irtibatta daha güzel performans
  • Daha yeterli güç tasarrufu

Wi-Fi Certified 6 ile birlikte çok yüksek çözünürlüğe sahip sinemaların yayınlanması ve iş ortamlarında çalışmaların hızlanması mümkün olurken otomasyon üzere teknolojiler daha kolay kullanılabilecek.

Şu ana kadarki en gelişmiş kablosuz bağlantı

Kablosuz ilişki, bilhassa büyük kentlerin en büyük gereksinimlerinden bir tanesi. Nüfusu daima olarak artan kentler, sakinlerine daha fazla kablosuz ağ sunmak durumunda kalıyorlar. Bu noktada imdada Wi-Fi 6 yetişiyor.

Wi-Fi 6 Özellikleri

  • Dikgen Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA: Orthagonal Frequency Division Multiple Access) isimli teknoloji sayesinde ağ efektifliği artarken hem data alımında hem de data göndermede daha az gecikme yaşanmasını sağlamak,
  • Çoklu kullanıcı çoklu giriş, çoklu çıkış (MU MIMO) sayesinde ünite vakitte daha fazla bilgi aktarılmasını, erişim noktalarının birden fazla aygıtla bağ kurabilmesini sağlamak,
  • 160 MHz kanal kullanım kapasitesiyle bant genişliğini arttırmak ve daha düşük gecikmeyle daha yeterli performans sunmak,
  • TWT (Target Wake Time/Hedef Uyanma Zamanı) teknolojisi ile ağ verimliliğini ve batarya ömrünü arttırmak, 
  • 1024-QAM (1024 Karesel Genlik Modülasyonu) modu ile birebir aralığa daha çok data depolayabilmek,
  • Ağ kapasitesini arttıracak formda transit yayılım teknolojisi ile daha gelişmiş temas sağlamak.

Wi-Fi Certified 6 aygıtların artık hayatımıza girmeye başlaması bekleniyor. Önümüzdeki devirde birinci Wi-Fi 6 sertifikalı eserleri raflarda göreceğiz. 

Başa dön tuşu