Silah başvuruları için sosyal medya hesapları istenecek

Başvuru sahiplerinin en az dört referansla birlikte önceki üç yıla ilişkin faal ve faal olmayan hesapların detaylarını ilgili makama sunmaları istenecek.

Associated Press‘e nazaran hesaplar, başvuranın “karakterini ve davranışını” gözden geçirmek için kullanılacak. Müsaade isteyenlerin, “bir silahın emanet edilmesi ve onu sırf kendisini ve diğerlerini tehlikeye atmayacak halde kullanmak için gerekli olan temel karakter, mizaç ve yargıya” sahip olduklarını göstermeleri gerekecek. Lokal şerif işçisi, yargıçlar ve ülke memurları, ihtar işaretleri için toplumsal medya hesaplarına bakmakla görevlendirilecek.

Tedbir, Vali Kathy Hochul’un geçen hafta imzaladığı yasaya dahil edildi. Yasa, Yüksek Mahkeme’nin birçok insanın kendi güvenliği için tabanca taşıma hakkına sahip olduğunu belirleyen kararının akabinde birtakım silah kısıtlamalarını yürürlüğe koymak için kabul edildi.

Silah müracaatları için toplumsal medya hesapları istenecek

Hochul, silahlı saldırganların çoklukla çevrimiçi olarak diğerlerine ziyan verme planlarının detaylarını yahut ipuçlarını paylaştığını kabul etti. Mayıs ayında Teksas, Uvalde’de 19 çocuğu ve iki öğretmeni öldürmekle suçlanan kişinin, toplumsal medya uygulamalarında kızları ve genç bayanları taciz ettiği ve onlara ziyan vermekle tehdit ettiği bildirildi. Başka kitlesel atak şüphelileri, taarruzlar gerçekleşmeden evvel çevrimiçi manifestolar yayınladılar.

Eleştirmenler, mevzuatın sosyal medya kararına itiraz ettiler. Devletin mahremiyet ve tabir özgürlüğü konusundaki kaygıları nasıl ele alacağı ve başvuranların toplumsal medya gönderilerinin maksadını nasıl değerlendireceği meçhul.

New York Şerifler Birliği’nin genel müdürü Peter Kehoe, yasanın hakları ihlal ettiğini savundu ve lokal yetkililerin başvuranın toplumsal medya hesaplarını hakikaten incelemeyebileceğini öne sürdü. AP’ye konuşan Kehoe, “Bunu yapacağımızı sanmıyorum” dedi. “Bence mahremiyetin anayasal bir ihlali olur.”

Başa dön tuşu