Enes Batur’un Tüm ‘Çalıntı’ Videoları İfşa Edildi

YouTube çok büyük bir platform ve özgün içerikler üretip bunu daima hale getirmek herkesin harcı değil. Hatta bazen en tanınan yayıncılar bile sonsuz bir döngüde birbirlerinin yaptığı işlerden ilham alıyorlar. 

Tarih boyunca müzik de bu türlü gelişti fotoğraf de lakin YouTube bir sanat merkezi değil. Genel olarak ticari kaygılar ağır basıyor. Ülkemizin en büyük YouTube kanalı Enes Batur için de durum bu türlü. Artık en çok izlenen TV kanalından bile daha çok izleniyor. Yurt dışında da isminden kelam ettiriyor.

Ülkemizin tanıdık medya simalarından birisi haline gelen Enes Batur’un, yurt dışında ülkesini de hakikat ve etik bir biçimde temsil etmesini beklemek doğal. Hatta bu onu seven tüm çocukların, öbür tüm izleyicilerinin hakkı. Fakat ne yazık ki o denli olmuyor. Enes Batur, bir müddettir, neredeyse tüm görüntü içeriklerinin “çalıntı” olduğu gerekçesiyle yabancı platformlarda linç yiyor.

Uzun bir müddet boyunca dünyanın en çok aboneye sahip kanalı olarak kalan PewDiePie başta olmak üzere, Mr Beast ve Logan Paul ile tıpkı sınıfta içerikler üreten Batur; meğerse bu içerikleri hiç özgünleştirmemiş, birebir çeviriye sokup yine çekmiş:

Üstelik kelam konusu görüntüler, dakika dakika, saniye saniye büsbütün tıpkı. Hatta kapakları bile tıpkı, hatta içerisinde kullanılan müzikler bile birebir aynı… Yalnızca bir tarafta yabancı YouTuberlar varken, başka taraftaki Türkçe içerikte Enes Batur var.

Bu noktada tanınan bir medya simasının ülkesini dışarıda nasıl temsil ettiği konusunu hatırlatmamız lazım. Gayemiz Enes Batur’a ve takımına zarar vermek değil, onlar hakkına yapılan tenkitleri gün yüzüne çıkartmak.

Konuyu aşağıdaki görüntüde lisana getiren JT isimli yabancı bir YouTube kanalı, durumun daha da vahim olduğunu ortaya çıkarttı. Üstelik bir değil, iki değil, tam üçüncü sefer:

Kopyalanan görüntüler için süreyi 1:48'e ilerletebilirsiniz.

Kanalın bu içeriği, görüntüde da söylendiğine nazaran tıpkı husus hakkında hazırlanmış üçüncü içerik. Evvelki iki görüntü, YouTube tarafından kaldırılmış durumda. Sebebi ise Enes Batur’un ses ya da belli kesitlerinin kullanıldığı gerekçesiyle YouTube'a şikayette bulunması. Hatta açıklamalara nazaran artık koca bir marka haline gelen Enes Batur grubunun çalışanları, bu stil “ifşa” görüntülerinin daima peşine düşüyor.

Girişte kanalı seslendiren içerik üreticisi, “Bu video Enes Batur ve benim aramdaki her şeyi bitirecek” diyor. İlerleyen kısımlarda iseTekrar sildirirsen tekrar yayınlarım” manasına gelen bir cümle açıklama yapıyor. Akabinde Enes Batur'un birebir kopyalanmış görüntülerine ait bulgulara geçiliyor.

Aynı kanalın daha evvel yayınladığı bir Enes Batur görüntüsü da şu formda:

Kopyalanan görüntüler için süreyi 3:07'ye ilerletebilirsiniz.

Söylenenlere nazaran Enes Batur ve takımı, JT kanalındaki (ç)alıntı içeriklerle ilgili hazırlanan görüntüleri daima olarak denetim ediyor, bulduklarında anında kaldırılmasını sağlıyorlar. JT’nin yaptığı açıklamalara nazaran grup gerçeği bu halde saklamaya çalışıyor.

Enes Batur hakkında yansılar Reddit’te de çığ üzere büyüyor:

Bilen bilir, Reddit bu türlü hususlarda önemli bir yerdir. Hatta platform, yarattığı konsept ile ülkemizde Ekşi Kelamlık üzere sitelere de ilham olmuştur. Enes Batur’un Reddit üzerinde hiç de sağlıklı bir imaj çizmediğini söylemek gerek. Henüz Türkçe lisanına takviye vermeyen ve Türkiye’de çok da tanınan olmayan Reddit, Batur ve takımının bu stratejisi hakkında sayısız gönderi ile dolu.

Yukarıdaki ekran imgesi, Reddit’te yapılan “Enes Batur” aramasının sonuçları. Karşınıza çıkan listenin hepsi, dünyanın farklı yerindeki Reddit kullanıcıları tarafından, farklı vakitlerde girilmiş durumda. Ortalarından hiçbirisi Enes Batur hakkında olumlu bir söyleme sahip değilken kendisi daha çok “hırsız, düzenbaz,…” gibi yakıştırmalar almış durumda.

Peki Enes Batur’un kopya içerikleri, neden Türkiye’deki durumunu çok etkilemiyor?

Öncelikle ortadaki lisan farkından ötürü zati Enes Batur’u takip eden kitlenin çok çok büyük bir kısmı, yabancı kanalların varlığından bile bihaber. Münasebetiyle üretilen her içerik, Enes Batur fanlarının gözünde son derece orjinal, eğlenceli ve özgün görünüyor. Zati kitlenin özgün ve yüksek kaliteli bir içerik beklentisi de pek yok. Bu açıdan bakıldığında Enes Batur ve takımı, lisan farkı sayesinde YouTube’un açığını bulmuşa benziyor.

Enes Batur’un kanalı 10 milyon üzeri aboneye sahip olunca İngilizce altyazılı olarak YouTube’da dolaşmaya başlayan eski görüntüleri, vakitle yabancıların dikkatini çekiyor. Bu da yansıların neden son vakitlerde artışa geçtiğini kanıtlıyor. Lakin elimizde apaçık ortada olan bir somut bilgi daha var: Enes Batur tüm imkanlarına karşın yabancı lisanda görüntü üretmiyor.

Sonuç: İlham doğal, kopya yanlış. Pekala ya Enes Batur?

Sadece Türkçe yayın yaparak 10 milyon barajını aşan Batur, bu muvaffakiyetini global çapta devam ettirmek için yabancı lisanda içerik üretmek zorunda. Çünkü içeriklerini kopyaladığı öbür tüm yabancı kanalların dünya çapında bilinme sebebi, İngilizce görüntüler üretiyor olmaları. Batur ise elindeki imkanları kullanarak mükemmeller yaratabilecek bir pozisyonda. Fakat anlaşılan o ki kopyalanmış içeriklerle o mükemmelleri yaratmak için pek talihi kalmıyor.

Enes Batur'un YouTube kanalı hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. 

Başa dön tuşu