Facebook “önerilen içeriğe” odaklanacak

Facebook, birebir anda daha fazla denetim sunan ve toplumsal ağa tavsiyeleri iletmek için daha fazla fırsat sunan Ana Sayfa ve Yayınlar sekmelerini başlattı. Akışlar sekmesi, arkadaşlardan, kümelerden ve Sayfalardan gelen gönderileri doğrusal bir vakit çizelgesinde gösteriyor, lakin Ana Sayfa sekmesi, takip etmediğiniz bireyler de dahil olmak üzere gönderileri, Reels ve öbür içerikleri önermek için Facebook’un keşif motorunu kullanıyor.

Sekmeler, bugünden itibaren Facebook’un Android ve iOS uygulamalarının kısayol çubuğunda görünecek ve bu hafta dünya çapında kullanıma sunulacak. Ana Sayfa sekmesi varsayılan olarak açılır, lakin her vakit kullanılabilir olduğundan emin olmak için Akışlar sekmesini kısayol çubuğuna sabitleyebilirsiniz.

Facebook “önerilen içeriğe” odaklanacak

Sosyal medya devi daha evvel kronolojik izlemeyi tercih eden bireylere ödünler vermişti. Geçen yılın Mart ayında, kullanıcılara Haber Kaynağı için “En Yeniler” ayarına süratli erişim sağladı.

The Verge’in belirttiği üzere, bu, TikTok’un görüntülere yönelik teklif odaklı yaklaşımıyla, arkadaşlara ve Sayfalara olan olağan odağı bırakmadan rekabet etme gayreti üzere görünüyor. Meta, 2021’in üçüncü çeyreğinde birinci kere günlük Facebook kullanıcılarını kaybetti ve daha evvelki süratli büyümesine geri dönmek için gayret etti. Teorik olarak, tekliflere yönelik bu değişim, kullanıcıların yalnızca arkadaşlarıyla etkileşim kurmak isteyenleri yabancılaştırmadan geri gelmelerini sağlayacaktır.

Başa dön tuşu