Şirketlere Telefon Numaranızı Vermekten Vazgeçin

Daha evvel başı kullanıcı kapalılığını koruyamadığı gerekçesiyle büyük sıkıntılara giren Facebook’tan sonra artık de Twitter yaptığı açıklamada, pazarlamacıların kullanıcıların telefon numaralarına erişmesine müsaade verdiğini itiraf etti. Kullanıcıların birçoğu, iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirmek için numaralarını toplumsal medya mecralarına veriyor. Twitter’da bu kullanıcılara ilişkin olan dataları daha uygun reklam profilleri oluşturmak için üçüncü şahıslarla paylaşıyor.

Birçok istikametten, bu büyük toplumsal medya platformlarının telefon numaralarımızı uygun gördükleri halde kullanmalarını önlemek için çok geç olabilir. Facebook, hesabınızı büsbütün silseniz bile telefon numaranızı yalnızca kayıtlarından sileceklerini söylemişti. Twitter ise, iki faktörlü kimlik doğrulama için telefon numarasına gereksinim duyuyor.

Güvenlik için ne yapmak gerekiyor?

Neyse ki, çevrimiçi hesaplarınızı telefon numarası vermeden teminat altına almanın yolları var. Facebook, Twitter ve birçok büyük site, kimliğinizi doğrulamak için siteye girebileceğiniz kısa vadeli kodlar oluşturmak için fiyatsız bir uygulama kullanan ikinci bir iki faktörlü kimlik doğrulama metoduna müsaade veriyor.

Kimlik doğrulama uygulamaları, bu basamakta çevrimiçi hesaplarınızı korumak için en yeterli yol olmaya devam ediyor. Bu uygulamalardan birisi Authy uygulaması. Authy, hesabınızı kullandığınız web sitesine kaydettikten sonra, iki faktörlü kimlik doğrulama heyetim kaydınızı buluta yedekliyor ve birden fazla aygıt ortasında senkronize ediyor. Böylelikle telefonunuz kaybolsa bile oturum açabiliyorsunuz.

Google, LastPass ve Microsoft üzere markalar da Android ve iOS için kullanışlı kimlik doğrulama uygulamalarına sahipler. Bunların yanında 1Password ve Dashlane üzere tanınan fiyatlı parola yöneticileri de iki faktörlü kimlik doğrulama fonksiyonuna sahipler.

Hâlâ bir telefon numarasına gereksiniminiz varsa?

Çoğu büyük site kimlik doğrulayıcı uygulamalara müsaade veriyorken, birtakım siteler hâlâ telefon numaralarına takılı kalmıştır. Lakin burada da bir seçeneğimiz var: Cep telefonu numaramızın yerine, bir Google Voice numarası vermek. Google yıllarca, insanların gerçek bir numara üzere arama ve metin alabilen fiyatsız sanal telefon numaraları almalarına müsaade verdi. Bu sanal telefonları sitelere vererek kendinizi garanti altına alabilmek mümkün.

Google, Google Voice'a kaydolurken gerçek bir telefon numarası girmenizi gerektiriyor. Lakin, servisi ayarladıktan sonra ayarlarınızdaki numarayı silebilirsiniz. Facebook'un bilakis, Google en azından kullanıcı datalarını silmek için gelen istekleri yerine getireceğini tez ediyor.

Başa dön tuşu