Skandal: Facebook verileri internete düştü! Hem de ücretsiz olarak!

Facebook‘un tekrar başı sıkıntıda. Hack odaklı forumundaki bir kullanıcı, yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numaralarını ve şahsî bilgilerini ücretsiz olarak yayınladı. Tüm Facebook bilgileriniz internete sızmış durumda. Hem de bu olay dünya genelini kapsıyor.

Ücretsiz olarak yayınlanan bilgiler, ABD’deki kullanıcılar hakkında 32 milyondan fazla, Birleşik Krallık’taki 11 milyon kullanıcı ve Hindistan’daki 6 milyon kullanıcı dahil olmak üzere 106 ülkeden 533 milyondan fazla Facebook kullanıcısının şahsî bilgilerini içeriyor. Bu ülkeler arasında Türkiye‘nin de olduğu düşünülüyor.

Sızan Facebook bilgileri ortasında neler yer alıyor?

Ücretsiz olarak sunulan bilgilerde; telefon numaraları, Facebook kimlikleri, tam isimler, yerler, doğum tarihi, biyografiler ve e-posta adresleri yer alıyor.

Uzmanlar, sızdırılan dataların bir örneğini inceledi ve bilinen Facebook kullanıcılarının telefon numaralarını data setinde listelenen kimliklerle eşleştirerek birkaç kaydı doğruladı.

Bir kullanıcının telefon numarasını kısmen ortaya çıkarmak için kullanılabilen Facebook’un şifre sıfırlama özelliğindeki bilgi setinden e-posta adreslerini test ederek de kayıtları da doğrulandı.

Bir Facebook sözcüsü Insider‘a verdiği demeçte; şirketin 2019’da yamaladığı bir güvenlik açığı nedeniyle bilgilerin sızdığını söyledi. Siber hata istihbarat firması Hudson Rock’ın CTO’su Alon Gal’e nazaran, sızan datalar birkaç yaşında iken, insanların şahsî bilgilerini kullanarak şahsî bilgilerini kullanan siber hatalılara pahalı bilgiler sağlayabilir.

Alon Gal, Insider’a verdiği demeçte; “Facebook kullanıcılarının telefon numaraları üzere özel bilgileri içeren bu büyüklükteki bir veritabanı, hackerların toplumsal mühendislik hücumları yahut hackleme teşebbüsleri gerçekleştirmek için kâfi.” sözünü kullandı.

Facebook cephesinden şimdilik hususla ilgili yüreklere su serpen bir açıklama gelmedi. Lakin 533 milyon kullanıcının verisinin internete fiyatsız olarak sızması büyük bir güvenlik sıkıntısını işaret ediyor. Güvenliğiniz için Facebook şifrenizi değiştirmenizi ve iki evreli doğrulamayı açmanızı tavsiye ediyoruz. Şayet güvenlik tasanız varsa hesabınızı kalıcı olarak da kapatabilirsiniz.

Başa dön tuşu