Tamamen Reklamsız Sosyal Medya Platformu: WT Social

Jimmy Wales ve takımının kurduğu WT:Social, geçtiğimiz ay kullanıcılara sunuldu. Şirket yeni toplumsal medya ağına kullanımı yavaş bir halde müsaade veriyor. Beşerler siteye üye olmak için bilgilerini girdikten sonra onay sürecini bekliyorlar. WT:Social’ı denemek için kaydolduğumuzda, şu anda 45.000 kişinin onay için beklediğini gördük. 

Şirket, onay sürecini atlamak isteyen beşerler için iki tane bağış kampanyası duyuruyor. 13 ya da 100 dolar bağış yaparak onay süreci beklemeden siteye üyeliğinizi onaylatabilirsiniz. 

Wikipedia’nın da kurucu ortaklarından olan Jimmy Wales, Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Sosyal medya şirketlerinin reklamcılıktaki iş modelleri problemli. Onlarda, görünüşe nazaran büyük meblağlar kazananlar, düşük kaliteli içerikler” dedi. 

WT:Social şu an için sade bir arayüze sahip. Yeni toplumsal ağın arayüzünde haberler ve bunların altındaki yorumlar görünebiliyor. Haberler, WT:Social’ın büyük bir kısmını oluşturuyor. Wales’in daha evvelki projesi olan WikiTribune, profesyonel gazeteciler ve vatandaşların bir arada katkı sunacağı global bir haber sitesi.

Jimmy Wales’in maksadı hem WT:Social’da hem de WikiTribune’de uydurma haberlerle çaba etmeyi vurgulamak ve öbür toplumsal medya ağlarındaki “etkileşime” odaklanan paylaşımların karşısına ispata dayalı bir paylaşım ağı sunmak. WT:Social’da paylaşılan her öyküde, kaynakların ve referansların yanı sıra makalenin nereden alındığı da ön plana çıkarılıyor. 

WT:Social’da aynı vakitte SubWiki denen hususları takip edebilirsiniz. Ayrıyeten yayınlanan kıssalara hashtagler ekleyebilir ve öykünün birden fazla SubWiki’de görünmesini sağlayabilirsiniz. WT:Social’ın yayın akışı şu anda kronolojik olarak sıralanıyor. Lakin geliştiriciler, kullanıcıların daha düzgün içerikleri görmesi için bir oy sistemini de sosyal ağa eklemeyi düşünüyorlar. 

Sosyal medya devleri olan Facebook ve Twitter’ın yerini almak şu an için çok güç. Google bunu daha evvel denedi ve yenildi. Jimmy Wales, Facebook’un ya da Twitter’ın yerini almak yerine daha manalı içerikler hedefleyen ve daha az beşerden oluşan bir topluluğu hedefliyor. Bundan ötürü Wales, bağışlar konusunda kaygılı değil.

Wales, Financial Times’a yaptığı açıklamada, insanların manalı içerikler için para ödemeyi kabul edeceğinin ispatı olarak Netflix’i örnek verdi. Wales’in yaklaşımının hakikat olup olmadığını zaman gösterecek. Jimmy Wales’in kurucusu olduğu WT:Social’a buradan kaydolabilirsiniz.

Başa dön tuşu