Tarayıcınız Üzerinden Deneyebileceğiniz 8 İşletim Sistemi

Birçoğumuz yeni işletim sistemlerini seviyoruz. Suratları, yetenekleri ve kullanıcıya sundukları servisleriyle epeyce seviliyorlar lakin belirli bir yaşın üstündekiler için eski işletim sistemlerinin manası daha oburdur. 

Başlıklara tıklayarak, ilgili internet sitelerine ulaşabilirsiniz.

Windows 95:

Ağustos 1995 yılında piyasaya Windows 95, belge ve disk erişimi MS-DOS’a dayanmayan birinci Windows işletim sistemiydi. Başlığa tıklayarak ulaşabileceğiniz Windows 95 emülatörü, Windows 95 OSR2’yi çalıştırıyor.

Classic Macintosh:

1984 yılında Apple tarafından çıkarılmıştı. Çıktığı devirde bilgisayar alanında çığır açan bu bilgisayar kullanıcılarına grafik arayüz sunmasıyla da hayli ilgi çekmişti. 7.0.1 sürümünü kullanan emülatörde MacPaint, MacDraw ve KidPix uygulamaları bulunuyor.

Macintosh Plus:

İlk Macintosh’dan iki yıl sonra Apple tarafından piyasaya sürülen bir nevi devam eseri olan Macintosh Plus, 1 MB RAM ile geliyor ve 4 MB RAM’e kadar da destekliyordu.

Windows 3.1:

Windows 3.1 raflardaki yerini aldığında tarih 1992’ydi. Windows 3.0’ın yerini alan 3.1 güya yalnızca isim değişikliği üzere gelse de önceline nazaran geniş geliştirmeler barındırıyordu. Bu yeni işletim sisteminde üç yeni font bulunuyordu: Arial, Courier New ve Times New Roman. Birinci sefer ikonları sürükle bırak özelliği Windows 3.1 ile gelmişti ve bunun haricinde MS-DOS uygulamalarında fare dayanağı de sunuyordu. Windows 3.1’in dayanağı 2008 yılına kadar sürdü.

AmigaOS 1.2:

Amiga işletim sisteminin 1.2 sürümü birinci olarak Commodore Amiga 500’de görülmüştü. Çok hedefli bir mesken bilgisayarı olmasının yanı sıra The Secret of Monkey Island, Lemmings, Seçkine ve Sensible Soccer üzere oyunlarla dünya çapında beğeni toplamıştı.

PC DOS 5:

İlk IBM bilgisayarı 1981 yılında piyasaya çıkış yapmıştı, bu emülatördeki sürüm ise 1986 yılında çıkış yapan PC DOS 5, IBM PC XT 286. IBM’in bu XT 286’sı 640 KM RAM’e, 20 MB sabit diske ve 6 MHz’lik işlemciye sahipti.

Ayrıca PC DOS 5 emülatöründe Wolfenstein 3D, yepyeni Civilization ve Monkey Island oynanabiliyor.

Mac OS X 10.7:

Mac OS X 10.7 ya da daha çok bilinen ismiyle Mac OS X Lion. Üstte gösterdiğimiz başka işletim sistemleri üzere Mac OS X 10.7 de Apple kullanıcılarına bir çok birincisi sunuyordu. Lion ile birlikte Apple kullanıcıları AirDrop ve Launcher üzere uygulamalarla tanışırken Front Row, iSync ve QuickTime Streaming Server üzere uygulamalarda ömrünü doldurdu.

Buradaki emülatör ne yazık ki üsttekiler üzere değil yalnızca masaüstüne erişilebiliyor. Rastgele bir uygulama açılamıyor.

Windows 1.01:

1985 yılının kasım ayında çıkış yapan Windows 1.01 ayrıyeten Bill Gates’in birinci halka açık işletim sistemi olma unvanını da taşıyor. Bu işletim sisteminde hesap makinesi, takvim, saat, not defteri, paint de dahil olmak üzere farklı birçok uygulama bulunuyordu.

Başa dön tuşu