Bu iddia doğru ise Facebook’un işi çok zor!

Facebook, Instagram ve WhatsApp‘ı etkileyen erişim sorunu tüm süratiyle devam ediyor. Platformlara erişim sorunu çözülmüş olsa da art taraftaki meseleler gitgide büyüyor. Gelen son bilgiler, şirket sistemlerinde yaşanan meselelerin çalışanların giriş kartlarını bile etkilediğini ortaya koydu.

Saatlerdir bahisle ilgili sessizliğini koruyan Facebook, sonunda birinci açıklamasını yaptı. Şirketin CTO’s (İcra Heyeti Başkanı) Mike Schroepfer, kesintinin nedenini açıkladı ve dünyadaki tüm Facebook kullanıcılarından özür diledi. İşte açıklama ayrıntıları.

Facebook, Instagram ve WhatsApp neden çöktü?

Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Mike Schroepfer, şirkete ilişkin tüm toplumsal medya platformlarının çökmesi nedeniyle konuşmasına özür dileyerek başladı. Kesintinin ağ sıkıntılarını ortaya çıkarmaktan kaynaklandığını belirten CTO, grupların kusur ayıklamak ve geri yüklemek için mümkün olduğunca süratli çalıştığını belirtti.

Aynı vakitte ek bir açıklama yapan şirket, yaptığı öteki bir paylaşımla siber akın olasılığını denetim ettiklerini ve bunun şimdilik mümkün görünmediğini duyurdu. Pozisyonu nedeniyle kesintiden teknik olarak sorumlu olan Schroepfer, ne yazık ki öteki bir açıklama yapmadı. Bu nedenle, sorunun ne vakit ortadan kalkacağı hala meçhul. Kullanıcılar bilhassa WhatsApp‘ın erişilmezliğinden şikâyet ediyor.

Bireysel ve kurumsal irtibat için kullanılan uygulama, dünyanın bir numaralı iletileşme hizmeti olarak kabul ediliyor.

Facebook Pandora Gazeteleri yüzünden mi çöktü?

Erişim sorunu saatlerdir sürerken, çeşitli teoriler ve tezler şimdiden konuşulmaya başlandı. Bunlardan en dikkat cazibeli olano Pandora Gazeteleriydi. Eski Facebook çalışanı Frances Haugen tarafından ortaya çıkan dokümanlara nazaran, şirket büyümeyi güvenliğe tercih etti.

Ünlülere ve etkileyicilere ayrıcalık veren şirket, güvenlik düzeneklerini göz gerisi ederek bu çeşit hesaplara öteki kullanıcılardan farklı davrandı. Ayrıyeten, sızdırılan birtakım dokümanlar Facebook’un bir küme hissedar tarafından açılan karmaşık bir davayla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bu nedenle şirketin kanıtları ortadan kaldırmak için bu türlü bir atak yaptığı argümanlar ortasında.

Başa dön tuşu