TikTok, bazı videolara yaş kısıtlaması getirecek

Şimdi şirket, “önümüzdeki haftalarda” kullanıma sunmayı planladığı İçerik Seviyeleri isimli derecelendirme sistemi hakkında daha fazla bilgi paylaşıyor.

Şirket, yaklaşımını sinema ve video oyunu sanayisi tarafından kullanılan derecelendirme sistemleriyle karşılaştırdı. Bu şirketin genç kullanıcılarının yayınlarından daha “yetişkin” temalara sahip görüntüleri filtrelemek için bir yol aradığı manasına geliyor. Bu TikTok’un kurallarını ihlal etmeyecek lakin uygulamanın genç kullanıcıları için uygunsuz olabilecek görüntüler için geçerli olacak.

Değişiklikle birlikte, 13-17 yaş ortasındaki gençler, “yetişkinlere uygun yahut karmaşık temalar” içeren bir görüntüyle karşılaştığında, görüntünün yaş kısıtlaması olduğuna dair bir bildirim görecekler.

TikTok, kimi görüntülere yaş kısıtlaması getirecek

TikTok bir blog gönderisinde bunu “Bir görüntünün yetişkinlere nazaran yahut karmaşık temalar içerdiğini, örneğin genç izleyiciler için çok korkutucu yahut ağır olabilecek kurgusal sahneler içerdiğini tespit ettiğimizde, 18 yaşından küçüklerin TikTok’ta izlemesini önlemeye yardımcı olmak için görüntüye bir olgunluk puanı tahsis edilecektir.” diye açıklıyor.

Şirket, bu olgunluk puanlarını nasıl belirleyeceğini yahut görüntülerini sınıflandırmak için hangi kriterleri kullanacağını şimdi paylaşmadı. TikTok, özelliğin hala “erken sürüm” olduğunu ve gelecekte ek yetenekler eklemeyi planladıklarını kaydetti. Şirket yöneticileri daha evvel TikTok kullanıcılarının ne cins içeriklerle rahat edeceklerini seçmelerini de istediklerini belirtmişti.

Bu ortada uygulama, istenmeyen bahisleri “Sizin İçin” sayfalarından filtrelemenin yeni bir yolunu da ekliyor. Tekrar önümüzdeki haftalarda beklenen güncelleme, kullanıcıların artık görüntülerini görmek istemedikleri belli sözleri yahut hashtag’leri sessize almalarını sağlayacak.

Başa dön tuşu