Microsoft: Rus Hackerlar Tokyo Olimpiyatlarına Saldırıyor

Önümüzdeki yılın yaz aylarında Tokyo, büyük bir aktifliğe, olimpiyat oyunlarına mesken sahipliği yapacak. Aktifliklerin düzenlenmesine hala uzunca bir müddet var lakin ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, bahisle ilgili enteresan bir çıkış yaptı. Şirket, Rus hacker kümelerinden “Strontium“un olimpiyat oyunları için hazırlanan internet sitelerine siber akın düzenlediğini duyurdu.

Microsoft'un siber ataklarla ilgilenen ünitesi “Threat Intelligence Center (MSTIC)” (Tehdit İstihbarat Merkezi) tarafından yapılan açıklamalarda akınların 16 Eylül'de başladığı söz edildi. Microsoft'un tezlerine nazaran Strontium, akınlarını 16 farklı dopingle uğraş aksisi tertibe karşı düzenlemişti ve bu ataklar sürat kesmeden devam ediyor.

Aslına bakacak olursak bu durum, Strontium'un olimpiyatlara düzenlediği atakların birincisi değil. O denli ki hacker kümesi, 2018 Kış Olimpiyatları'nda da emsal bir atak düzenlemişti. Bu akının gerisinde yatan sebep ise Rus sportmenlerin olimpiyat oyunlarından diskalifiye edilmesiydi. Emsal bir halde Rus atletler geçtiğimiz ay içerisinde de “Dünya Anti-Doping Ajansı” tarafından uyarıldılar.

Microsoft'a nazaran bu çeşit taarruzlarla gayret etmenin birinci kuralı farkındalık yaratmak. Yapılan açıklamalarda, bu taarruzun duyurusunun yapılmasının altında yatan sebebin kişi ve kurumların kendini müdafaaları için farkındalık yaratmak olduğu söz edildi. Lakin karşılarındaki hacker kümesinin ne kadar güçlü olduğunun farkında olan teknoloji devi, hususla ilgili kimi tavsiyelerde de bulundu.

Microsoft tarafından verilen tavsiyelerin başında ise iki faktörlü kimlik doğrulama geliyor. ABD merkezli teknoloji devi, iki faktörlü kimlik doğrulama ile kişi ve kurumlara ilişkin hesapların önemli manada korunabileceğini düşünüyor. Microsoft ayrıyeten, kullanıcıların kuşkulu internet siteleri ve olağan dışı site hareketleri durumunda harekete geçilmesini ve bununla ilgili olarak yetkililerden yardım alınması gerektiğini söylüyor.

Başa dön tuşu