Tiktok kullanıcıları için üzücü haber

TikTok’un yapay zekası artık bir sır değil. Uygulamaya muvaffakiyet sağlayan yapay zeka yazılımı artık açık piyasada. Financial Times, Tiktok’un sahibi ByteDance’in, teklif algoritması da dahil olmak üzere TikTok teknolojisini satan bir kısım başlattığını duyurdu.

Tiktok’un gerisindeki yapay zeka satılığa çıktı!

Müşteriler ayrıyeten başka özelliklerin yanı sıra gerçek vakitli efektler ve otomatik çeviriler satın alabilecekler. ByteDance’in bu atağının ardında ABD’de ticari markaları tescil ettirmek istemesi yatıyor. Amerikan moda uygulaması Goat, Endonezyalı çevrimiçi alışveriş şirketi Chilibeli ve seyahat sitesi WeGo hali hazırda aslında BytePlus kodunu kullanıyor.

Tiktok çok eski bir uygulama olmamasına karşın birçok hususta muvaffakiyet elde etti. Trump idaresinde ABD yasaklarıyla boğuşan şirket, o periyotta bile tabanı görmedi. Instagram’ın bile Tiktok ile yarışmak için Reels özelliğini sunması şirketin muvaffakiyetinin en açık örneği. Uygulamanın bu kadar muvaffakiyet elde etmesinin gerisinde yapay zeka yazılımı var. Tiktok’a özel algoritma kullanıcıları uygulamaya bağlayan etkenlerden biri. Bu nedenle yapay zeka yazılımını satan alacak şirketler tıpkı muvaffakiyet oranına yaklaşabilir.

Şirketin web sitesine nazaran BytePlus, bu yapay zekâ algoritmasını satın alanların istedikleri üzere düzenlemelerine imkan tanıyacak. Ayrıyeten özel görüntü efektleri, bilgi tahlil araçları ve konuşmayı yazıya döken bir yazılım da BytePlus tarafından satılıyor. Bu satış sürecinin Tiktok’un muvaffakiyetini engellemeyeceği öngörülüyor.

Başa dön tuşu