Tiktok, otomatik olarak video kaldırmaya başlayacak

Tiktok geçtiğimiz aylarda bir çok reaksiyon toplayan görüntüyle gündeme geldi. Uygulamada viral olan challenge’lar bir çok ufak çocuğun ziyan görmesine sebep olmuştu. Tiktok, artık platformunu düzgünleştirmek için uğraşıyor.

TikTok, siyasetlerini ihlal eden birçok görüntüyü tespit etme ve uygulamadan kaldırma işini artık otomatiğe bağlayacak. Geçen yıl boyunca hizmet, bu çeşit içerikleri bulacak ve bizatihi kaldıracak sistemleri test ediyordu.

Tiktok istemediği görüntüleri direkt silecek

Uygulama önümüzdeki birkaç hafta içinde otomatik olarak bu sistemleri ABD ve Kanada’da kullanıma sunacak. Çok geçmeden özellik ülkemizde de başlayacaktır. Kaldırılacak görüntüler, başlangıç ​​olarak, küçüklerin güvenliği, şiddet, sansürlenmemiş içerik, çıplaklık, seks, yasa dışı faaliyetler üzere bahisleri ihlal edenlerden başlayacak.

Sistemler bir ihlal tespit ederse, görüntü çabucak kaldırılacak. Elbette görüntüyü paylaşan kişi bu duruma itiraz edebilecek. Kullanıcılar yeniden de manuel inceleme için görüntüleri işaretlemeye devam edebilecekler. TikTok, otomatik incelemeler hakkında “teknolojimizin en yüksek doğruluk derecesine sahip olduğuna inanıyoruz” halinde konuştu. Şirket her yaptığı çalışmayla, algoritmaların doğruluk düzeylerini güzelleştirmeyi umuyor.

Özelliğin getireceği en kıymetli özellik, çok şiddet yahut çocuk istismarı içeren görüntüler üzere potansiyel olarak rahatsız edici görüntülerin sayısını azaltabilir. TikTok, kuralları çiğnedikten sonra kullanıcıları bilgilendirme formunu de değiştirecek. Platform artık ihlallerin sayısını, ciddiyetini ve sıklığını takip ediyor. Kullanıcılar, gelen kutularının hesap güncellemeleri kısmında bunlarla ilgili detayları görecekler.

Başa dön tuşu