TikTok’ta ABD kaynaklı deprem!

Roland Cloutier’in misyon değişikliği, şirketin ABD kullanıcı datalarını nasıl kullandığıyla ilgili tasaların akabinde geldi. TikTok kısa mühlet evvel, ABD güvenlik grubundan “sağlam siber güvenlik denetimleri ve yetkilendirme” gerekli olmasına karşın, ülke dışındaki çalışanların bu bilgilere erişebildiğini itiraf etmişti.

Cloutier, TikTok’un güvenlik ve inanç programlarının ticari tesiri konusunda bir danışman olacak. TikTok’un güvenlik riski, satıcı ve müşteri teminatı lideri Kim Albarella, şirketin dünya çapındaki güvenlik gruplarının şefliğini süreksiz olarak devralacak.

TikTok’ta ABD kaynaklı deprem!

CEO Shou Zi Chew, TikTok çalışanına yazdığı bir notta, “Yaklaşımımızın bir modülü, ABD’deki TikTok kullanıcı bilgilerini yönetmek için yeni bir departmanın oluşturulması da dahil olmak üzere, ABD’deki kullanıcı bilgilerinin güvenliği hakkındaki kaygıları en aza indirmek oldu. Bu, data müdafaa uygulamalarımıza yapılan değerli bir yatırım ve birebir vakitte global güvenlik şefi rolünün kapsamını da değiştiriyor. Bunu göz önünde bulundurarak Roland, global STK olarak günlük operasyonlarından geri adım atmaya karar verdi.”

Geçen ay TikTok’un ana şirketi ByteDance’deki Çin merkezli mühendislerin, geçen Eylül ve Ocak ayları ortasında ABD TikTok kullanıcıları hakkında kamuya açık olmayan datalara birden çok sefer eriştiği bildirilmişti.

TikTok, şu anda tüm ABD kullanıcılarının datalarını ülkede bulunan Oracle bulut sunucularında sakladığını ve bu çeşit özel bilgileri kendi sunucularından kaldırmak için çalıştığını söylüyor. Chew, bu ay bir küme Cumhuriyetçi senatöre yazdığı mektupta, şirketin “ABD kullanıcı datalarının güvenliğiyle ilgili rastgele bir şüpheyi” ortadan kaldırmaya odaklandığını yazdı.

Başa dön tuşu