TikTok’un Yeni Güzellik Filtresi Viral Oldu

TikTok, kullanıcıların suratına makyaj uygulayan yepyeni bir güzellik filtresi yayınladı. “Bold Glamour” ismi verilen ve yüzünüzü kapatsanız bile bozulmayan filtre, kısa sürede viral oldu.

Kısa video formatıyla dünyanın en popüler sosyal medya platformlarına arasına yerleşen TikTok, videolarda kullanılan filtreleriyle de oldukça popüler durumda. Bu filtreler, kullanıcıların suratlarını değiştirerek farklı görünümlere bürünmelerine olanak tanıyor.

Çin merkezli dev platform, yakın zamanda ise yepyeni bir filtre ile karşımıza çıktı. “Bold Glamour” olarak adlandırılan bu güzellik filtresi, kullanıcıların yüzlerini değiştiriyor ve makyajlı bir görünüm kazanmalarını sağlıyor.

Filtre, kısa zamanda TikTok’ta viral oldu

TikTok’un yeni filtresi, çıkışından kısa bir süre sonra uygulamada viral oldu. Binlerce kullanıcı, platform üzerinden bu filtreyi uyguladıkları videoları paylaştı. Videolarda, filtrenin diğer filtrelere oranla çok daha gelişmiş olması dikkatlerden kaçmadı.

Yüzünüzü kapasanız bile bozulmuyor

Bold Glamour’ın, insan yüzünde oldukça gerçekçi bir görüntü değişikliği sağladığı görülebiliyor. En çok dikkat çeken kısmı ise, benzerlerinin aksine yüzünüzü kapattığınızda filtrenin bozulmaması.

‘memo akten’ isimli Twitter kullanıcısı tarafından derlenen TikTok videolarında, kullanıcıların ellerini yüzlerine götürdüğünde filtre herhangi bir bozulma yaşamıyor ve gerçekmiş gibi kullanılmaya devam ediliyor. Daha önceki güzellik filtrelerinde ise görüntünün bozulduğunu veya filtrenin tamamen gittiğini görüyorduk.

Bu ‘güzellik’ filtresi, insanların güvenini düşürmesi nedeniyle bazı eleştirilere de maruz kalıyor

Tabii ki bu tarz filtrelerin bazı tartışmaları beraberinde getirdiğini de biliyoruz. Videolarda kullanıcıların belirttiği gibi böyle efektler ve filtreler, kendi görüntüsüyle barışık olmayan insanlara zararlı olabiliyor, onların kendilerini kötü hissetmesine ve özgüvenlerinin düşmesine neden olabiliyor. Bu yüzden de Bold Glamour ve benzerleri büyük eleştirilere maruz kalabiliyor.

Filtre nasıl kullanılır?

Bu popüler filtrenin nasıl kullanıldığını da kısaca açıklayalım. Herkese gelmemiş olabileceğini de ekleyelim:

  • TikTok’u açın
  • ‘+’ simgesine basın
  • ‘Efektler’ butonuna basın
  • Arama kısmına gelip ‘Bold Glamour’u aratın

Eğer bu şekilde bulamazsanız, filtrenin yer aldığı bir başka video yoluyla da Bold Glamour’a ulaşabilirsiniz.  

Avrupa Birliği Çatısındaki En Büyük İki Kurum, Çalışanlarının TikTok Kullanmasını Yasakladı! Peki Neden?

Başa dön tuşu