Trump’ın istediği oldu! TikTok ve Oracle anlaştı!

ABD’nin çılgın lideri Donald Trump, daha öncesinde pek çok defa TikTok‘u yasaklayacağını ima eden açıklamalarda bulunmuştu. Tanınan uygulamayı ülkesinin ulusal güvenliğine bir tehdit olarak gören Trump, platformun Çin’den büsbütün arınmış bir formda ülkesinde faaliyet göstermesini istiyor. Bu sebepten ötürü uygulamanın ABD operasyonlarının satılmasını isteyen Lider Trump, hedefine ulaşmış üzere gözüküyor.

Trump’ın istediği oldu! TikTok ve Oracle anlaştı!

TikTok‘un bugün ABD’de yasaklanması bekleniyordu. Lakin yaşanan son gelişmeler ve atılan adımların akabinde ABD Ticaret Bakanlığı’ndan da bahis ile ilgili açıklama geldi. Bilindiği üzere yasak kararından çekinen üretimci şirket ByteDance uzun müddettir Microsoft ile görüşüyordu. Lakin görüşmelerden sonuç alamayan  ByteDance, Microsoft’un en büyük rakibi Oracle ile mutabakat sağladı. Bu mutabakat sonrasında ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya nazaran yasak kararı bir hafta daha ertelendi. Gelen bilgilere nazaran imzaların atılması sonrasında yasak büsbütün rafa kalkacak.

Anlaşma tam manası ile sağlanırsa Oracle ve Walmart iştiraki TikTok paylarının yüzde 20’lik kısmını elinde bulduracak. ABD Lideri tarafından yapılan açıklamaya nazaran ise bu mutabakat sayesinde 25 bin bireye istihdam fırsatı doğacak. Ayrıyeten bu süreç ABD iktisadına 5 milyon dolarlık bir katkıda bulunmuş olacak. Görünüşe bakılırsa Trump isteklerini tekrar bir biçimde yerine getiriyor. Ülkedeki 100 milyondan fazla TikTok kullanıcısı da kıssanın memnun sonla tamamlanması için artık gün sayıyor.

Başa dön tuşu