Tüm Zamanların En Çok İzlenen 10 YouTube Videosu

Bu yıl 14. yaşını kutlayan YouTube, bu süreçte birinci vakitlerde göründüğünden epey farklı bir hâl aldı. 2005 yılında 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulan YouTube, 14 yılda geçirdiği değişimle günümüzde görüntü denince akla birinci gelen platform olmayı başarmış durumda.

Giderek artan kullanıcı sayısıyla her geçen yıl izlenme rekorlarının kırıldığı platformda, şu günlerde en çok izlenenler listesinde müzik kliplerinin hâkimiyeti dikkat çekiyor. Müzik kategorisi dışında farklı kategorilerden sadece 2 videonun dâhil olabildiği listede, şimdiden varsayım edebileceğiniz birtakım görüntüleri görmeniz mümkün. İşte YouTube'da tüm vakitlerin en çok izlenen 10 videosu.

10. Katy Perry – Roar / 2,96 milyar görüntülenme

Katy Perry'nin 5 Eylül 2013 tarihinde yayınlanan Roar kesimine ilişkin klip, dünya üzerinde birçok kullanıcı tarafından tekraren sefer izlenerek 2,96 milyar görüntülenmeyi aşmış durumda. Ayrıyeten bu görüntü, Gangnam Style'dan sonra listedeki en eski video olma özelliğini taşıyor. 

9. Maroon 5 – Sugar / 3,07 milyar görüntülenme

Adam Levine, James Valentine, Jesse Carmichael, PJ Morton, Mickey Madden ve Matt Flynn'ın bir ortaya gelerek kurduğu Maroon 5'ın 3,07 milyar görüntülenme alan Sugar isimli kesiminin görüntü klibi, 14 Oca 2015 tarihinde yayınlanmıştı. Yayınlandığı yıl hayli yüksek izlenme sayılarına ulaşan görüntü, Sorry ve See You Again'in akabinde 2015 yılında en çok izlenen 3. görüntü olmuştu.

8. Justin Bieber – Sorry / 3,22 milyar görüntülenme

Baby modülüyle 1 milyardan fazla görüntülenme alan 2. müzikçi olma unvanını elinde bulunduran Justin Bieber'ın Sorry isimli kesiminin görüntü klibi, şu ana kadar 3,22 milyardan fazla görüntülenerek ulaşılması epeyce sıkıntı görüntülenme sayılarını geride bırakmış durumda. Başlangıçta sadece müziğin kelamlarının ver aldığı bir görüntü oluşturulması düşünülmüş olsa da klibin yakaladığı popülarite düşünüldüğünde âlâ ki bir görüntü klip çekilmiş diyebiliriz.

7. PSY – Gangnam Style / 3,46 milyar görüntülenme

YouTube tarihinin en unutulmaz görüntülerinden biri olan PSY isimli Güney Koreli şarkıcının Gangnam Style modülüne çektiği görüntü klibi, 15 Tem 2012 tarihinde yayınlanmış ve platformda milyarlarca sefer izlenen birinci görüntü olmuştu. Bir süre zirveyi kimseye bırakmayan görüntü, 2015 yılında yayınlanan See You Again ile birincilik koltuğunu devretmek zorunda kalmıştı.

6. Mark Ronson – Uptown Funk ft. Bruno Mars / 3,71 milyar görüntülenme

Listedeki birinci 3 görüntüden da eski olmasına karşın izlenme sayısında geride kalan Uptown Funk isimli modülün klibi, 19 Kas 2014 tarihinde Mark Ronson'ın kanalından paylaşılmıştı. Yayınlandığı devirde hayli süratli artan bir izlenme sayısına sahip olan klibin, şu an 3,71 milyar görüntülenmesi bulunuyor.

5. Pinkfong – Baby Shark Dance /  3,94 milyar görüntülenme

Listedeki müzik klibi dışında iki görüntüden biri olan Baby Shark Dance videosu, bir çocuk müziği ve dansı üzerine şurası. 17 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan bu görüntü, yakın vakitte süratli bir yükseliş gösterdi ve şu an listenin 5. sırasında yer alıyor. Baby Shark Dance görüntüsünün görüntülenme sayısı ise 3,94 milyar.

4. Maşa ve Koca Ayı – Afet İçin Tahlil / 4,17 milyar görüntülenme

Maşa ve Koca Ayı çizgi sinemasının 'Afet İçin Çözüm' isimli bölümü, listedeki müzik klipleri dışındaki ikinci görüntü. 31 Oca 2012'de yayınlanan görüntü, 4,17 milyar görüntülenme alarak tüm vakitlerin en tanınan görüntüleri ortasına girmeyi başarıyor. Video'nun Maşa ve Koca Ayı'nın resmi YouTube kanalına değil de Get Movies isimli öteki bir kanala ilişkin olması da farklı bir ayrıntı.

3. Wiz Khalifa – See You Again ft. Charlie Puth / 4,29 milyar görüntülenme

Listede doruğa yaklaşırken 4 milyar sonunu aşan ikinci görüntü olan See You Again, 6 Nis 2015 tarihinde Wiz Khalifa'nın resmi YouTube hesabından yayınlanmıştı. Hızlı ve Öfkeli 7'nin çekimleri sırasında hayatını kaybeden Paul Walker'ın anısına sinemada kullanılan kesim, o periyotta tüm dünyada birçok kişinin en sevdiği müzik hâline gelmişti.

2. Ed Sheeran – Shape of You / 4,49 milyar görüntülenme

Ed Sheeran'ın resmi YouTube hesabından 30 Oca 2017 tarihinde paylaşılan Shape of You isimli parçası, yayınlandığı periyotta neredeyse her yerde duyduğumuz bir müzik hâline gelmişti. Yakaladığı popülarite ile şu an 4,49 milyar görüntüleme sayısına ulaşan görüntü, listenin ikinci sırasında yer alıyor.

1. Luis Fonsi – Despacito ft. Daddy Yankee / 6,53 milyar görüntülenme

Tüm zamanların en çok izlenen YouTube videosu, sizin de varsayım edebileceğiniz üzere Luis Fonsi'nin Despacito isimli müziğinin görüntü klibi. 12 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan modül, uzun müddet boyunca müzik listelerinin tepesinde yer almış ve bu muvaffakiyetini da YouTube'daki izlenme sayılarıyla perçinlemişti. Genel olarak İngilizce içeriklerin hâkim olduğu listenin en tepesinde İspanyolca bir müziğin yer alması da değişik bir ayrıntı olarak göze çarpıyor.

YouTube tarihinde en çok izlenen görüntüleri derlediğimiz yazımızın sonuna geldik. Listede sizi en çok şaşırtan görüntü hangisi oldu? Karşılıklarınızı ve bu görüntüler hakkındaki niyetleriniz yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. 

Başa dön tuşu