OneWeb, İnternet Uydularındaki Test Sonuçlarını Açıkladı

Uydu üzerinden internet erişimi, son yıllarda uygundan uyguna ön plana çıkan bir husus haline geldi. Amazon ve SpaceX üzere şirketler, uzaya gönderdikleri uydularla dünyadaki tüm insanlara internet erişimi sağlamak istiyorlar. Dünyada yalnızca birkaç şirket bu proje üzerinde çalışıyor ve bu şirketlerden bir tanesi ise OneWeb. 

OneWeb isimli şirket, 2020 yılında dünyanın bir kısmına, 2021 yılına gelindiği vakit ise dünyanın tamamına uydu üzerinden internet erişimi sunmak istiyor. Şirket, uzun bir devirdir bu projenin üzerinde çalışıyor ve şu sıralar, geliştirdikleri internet uydularını test ediyorlar. Şirket, internet ağını birinci etapta 650 uydu ile başlatıp, akabinde da 1.980 kadar uyduyu dünyanın etrafına yerleştirerek internet erişimini tüm dünyaya yaymayı planlıyor.

İşte OneWeb uydularından bir tanesi:

Şirket, dün düzenlediği basın toplantısında, şubat ayında Güney Kore'nin başşehri Seul'de yaptığı 6 uyduluk test sürecini açıkladı. Testlerin başarılı olduğunu söyleyen şirket, 400 Mbps sürate ve 32 ms gecikme mühletine ulaştığını ilan etti. Bugün kablolu internetlerimizde bile yaşanan gecikmeler düşünüldüğü vakit, bu kıymetler ziyadesiyle uygun görünüyor. Şirket yetkilileri de yaptıkları açıklamalarda, uydularının dünya çapında geniş bant internet hizmeti vermek için kâfi olduklarını açıkladı.

Şirket, yapılan testlerdeki en can alıcı noktanın, canlı yayınlar olduğunu açıkladı. Yapılan testlerde 1080p çözünürlüğünde canlı yayınların, en ufak bir sorun yaşanmadan gerçekleştirildiği tabir edildi.

OneWeb'in fazla rakibinin olmadığını söyleyebiliriz. Lakin şirketin iki rakibi de birbirlerinden güçlü. SpaceX, Federal Bağlantı Konseyi (FCC) tarafından 12 bin uyduyu internet erişimi sağlamak için gerekli müsaadeleri aldı ve bu uyduların 60 tanesi geçtiğimiz aylarda uzaya gönderildi. SpaceX'ten yapılan açıklamalara nazaran bu uydulardan 3 adediyle irtibat büsbütün kesildi ve uyduların akıbeti bilinmiyor.

Amazon ise geçtiğimiz periyotlarda uzaydan internet ağı kurmak ile ilgili çalışmalarını duyurdu ve hatta Elon Musk, bu bahiste şirkete karşı alaycı bir hal sergiledi. Amazon bu ayın başında FCC'den gerekli müsaadeleri almak için müracaat yaptı ve artık müracaatın sonucunu bekliyor.

Başa dön tuşu