Türk Telekom’un Veri Hızını 4 Kat Artıracak Yeni Teknolojisi

Türk Telekom, kullanıcıların artan internet suratı muhtaçlığını karşılayabilmek için internet hızını 4 kat artırabilen yeni bir teknolojiyi uygulamaya koydu. 400 Gbps Ethernet teknolojisini kullanmaya başlayan Türk Telekom, bu teknolojiyi şimdilik yalnızca Ankara'da kullanıyor. Önümüzdeki devirlerde bu teknolojinin tüm Türkiye'de kullanılması bekleniyor.

Haber ile ilgili öbür ayrıntılara geçmeden evvel 400 Gbps internetin ne manaya geldiği konusunda ufak bir açıklama yapalım. 400 Gbps bantgenişliğine sahip olsaydınız, 50 bin kitap bulunan bir kütüphanenin tüm içeriğini yalnızca 1 saniyede indirebilirdiniz. Ayrıyeten 4K çözünürlüğe sahip 16 bin görüntüyü birebir anda izleyebilirsiniz.

Konuyla ilgili açıklamlarda bulunan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, IP şebekelerinde gerekli olan donanımsal ve yazılımsal çalışmaların tamamlandığını ve bu sayede artık kullanıcılara çok daha yeterli bir internet deneyimi yaşatacaklarını söyledi. Artan trafik muhtaçlığını karşılamak için değerli bir adım attıklarını tabir eden Kıraç, bu teknoloji sayesinde 400 Gbps suratı kullanan birinci Türk şirketin Türk Telekom olduğunu söyledi. Bu teknolojiyi Türkiye'nin tamamına yaymak istediklerini belirten Kıraç, yakın bir gelecekte tüm müşterilerin bu teknolojiyi kullanmaları için çalıştıklarını tabir etti.

Başa dön tuşu