Facebook Botlara Karşı ‘Video Selfie’ Özelliğini Test Ediyor

Facebook'un da tüm sosyal ağlar gibi bot hesap sorunu var. Şirket, kimliklerini doğrulamak için kullanıcıların yüzlerini kullanan, 'video selfie' isimli yeni bir özelliği test ediyor. Şirket, tartışmalı yöntemin yüz tanıma özelliğini kullanmadığını sav ediyor.

Uygulama araştırmacısı Jane Manchun Wong tarafından keşfedilen özellik; kuşkulu hesapların sahiplerinden cep telefonlarıyla yüzlerini ekrandaki bir çemberinin içine yerleştirip yavaşça başlarını çevirmelerini ve bot olmadıklarını teyit etmelerini istiyor. Wong, selfie gibisi doğrulama sisteminin birkaç ekran manzarasını paylaştı. İmajlarda, “Başınızı farklı istikametlere çevirdiğiniz kısa bir görüntüye muhtaçlığımız var. Bu, kimliğinizi onaylamamıza ve gerçek bir kişi olup olmadığınızı denetim etmemize yardımcı olur.” sözleri yer alıyor.

Wong, görüntüyü öbür kimsenin görmeyeceğini ve onaylandıktan 30 gün sonra silineceğini açıkladı. Ancak kullanıcı saklılığı kelam konusu olduğunda, Facebook'un özelliğini kullanma konusunda endişeleri olabileceğini belirtti.

Araştırmacı, özelliğin muhakkak yüz tanıma tabanlı olduğunu yazdı, fakat Facebook o denli olmadığını söylüyor. Facebook sözcüsü VentureBeat'e, “Bu test, kullandığımız adımlardan yalnızca bir tanesi. Yüz tanıma özelliğini kullanmıyor. Bunun yerine, hareketi ve görüntüde bir yüzün olup olmadığını algılıyor.” dedi. Ayrıyeten şirket yalnızca geçersiz olduğundan şüphelenilen hesaplardan görüntü selfie isteneceğini de doğruladı.

Facebook'un, doğrulama formülünün yüz tanıma özelliğini kullanmadığını argüman etmesi çok da şaşırtan değil. Toplumsal medya devi özelliği kısmen kullanması nedeniyle Federal Ticaret Komitesi tarafından 5 milyar dolarlık para cezasına çarptırılmıştı.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu