Türkiye’nin En Hızlı İnternet Servis Sağlayıcıları [Güncel]

Dünyanın en tanınan internet sürat testi platformlarından bir tanesi olan Speedtest, 2022 yılı sonu itibarıyla Türkiye datalarını paylaştı. Paylaşılan bilgiler, Türkiye’deki ortalama internet suratını ve hangi internet servis sağlayıcının daha güzel internet performansı sunduğunu gözler önüne sermiş oldu. 

Paylaşılan datalara baktığımızda, geçtiğimiz bir yıllık süreçte taşınabilir internet suratlarında büyük bir çalışma yapılmadığını görüyoruz. Lakin sabit internet cephesinde durumun bir nebze daha düzgün göründüğünü söyleyebiliriz. Gelin ayrıntılara yakından bakalım.

Speedtest bilgilerinde öne çıkan konular:

  • Mobil internet indirme suratını, 1 yılda yalnızca 1 Mbps artırabildik
  • En uygun taşınabilir internet servis sağlayıcı Turkcell’di
  • Sabit internet indirme hız ortalaması 64.52 Mbps’ye yükseldi!
  • Sabit internet servis sağlayıcılar ortasındaki en yeterli suratı sunan marka TurkNet oldu!

Mobil internet indirme suratını, 1 yılda yalnızca 1 Mbps artırabildik

Türkiye taşınabilir internet sürat ortalaması

İndirme 50.46 Mbps
Yükleme 18.13 Mbps
Gecikme 28 ms

Speedtest’in bilgilerine nazaran Türkiye’deki taşınabilir internet indirme suratı, Aralık 2022 itibarıyla 50.46 Mbps oldu. Bu paha geçtiğimiz yıldan bu yana çok ufak bir güzelleşme olduğunu gösteriyor. Aralık 2021’de taşınabilir internet indirme suratı ortalaması, 49.31 Mbps düzeyindeydi. Bu durum, Türkiye’yi global listede 71. sıraya düşürdü

Sadece indirme suratında değil, yükleme suratında da önemli bir artış yaşanmadı. Türkiye’de taşınabilir bilgi üzerinden internete bağlanan bir kullanıcının yükleme suratı, ortalama 18.13 Mbps oldu. Bilhassa de oyunlarda kritik kıymet arz eden gecikme ise 28 ms olarak kayıtlara geçti.

En âlâ taşınabilir internet servis sağlayıcı Turkcell’di

Türkiye’de en süratli taşınabilir interneti sunan markalar

Şirket İndirme Hızı
Turkcell 52.78 Mbps
Türk Telekom 28.94 Mbps
Vodafone 16.28 Mbps

Paylaşılan bilgilere markalar bazında baktığımızda, en düzgün taşınabilir internet sağlayıcının Turkcell olduğunu görüyoruz. Çünkü Turkcell kullanıcıları ortasındaki ortanca indirme suratı, 52.78 Mbps’ydi. Bu sürat, Türkiye ortalamasının da üzerinde. Turkcell’i 28.94 Mbps sürat ile Türk Telekom, 16.28 Mbps indirme suratı ile de Vodafone takip etti. 

Gecikme mühletlerine baktığımızda ise Türk Telekom‘un daha düzgün sonuçlar verdiğini görüyoruz. Türk Telekom kullanıcılarının gördüğü ortanca ping bedeli 36 ms olarak kayıtlara geçti. Turkcell kullanıcıları 41 ms, Vodafone kullanıcıları ise 46 ms gecikmeye maruz kaldılar.

Sabit internet indirme hız ortalaması 64.52 Mbps’ye yükseldi!

Türkiye sabit internet sürat ortalaması

İndirme 64.52 Mbps
Yükleme 27.69 Mbps
Gecikme 19 ms

Speedtest dataları, Türkiye’deki sabit internet indirme sürat ortalamasının 64.52 Mbps, yükleme sürat ortalamasının ise 27.69 Mbps’ye yükseldiğini gözler önüne serdi. Geniş bant internet kullanıcıları, ortalama 19 ms gecikme mühleti gördüler. Bu istatistikler, Aralık 2021’de 94. sırada olduğumuz global listedeki yerimizi 91. sıraya yükseltti.

Sabit internet servis sağlayıcılar ortasındaki en yeterli suratı sunan marka TurkNet oldu!

Türkiye’de en süratli konut internetini hangi marka sunuyor?

Şirket İndirme Hızı
TurkNet 55.82 Mbps
Türksat Kablo 37.27 Mbps
Turkcell 37.16 Mbps
Vodafone 24.84 Mbps
Türk Telekom 24.25 Mbps

Her geçen yıl popülaritesini biraz daha artıran TurkNet, 2022’de en güzel sürat ve gecikmeyi sunan servis sağlayıcı oldu. TurkNet kullanıcılarının gördüğü ortanca indirme suratı 55.82 Mbps olarak kayıtlara geçti. Türksat Kablo 37.27 Mbps, Turkcell 37.16 Mbps, Vodafone 24.84 Mbps, Türk Telekom ise 24.25 Mbps indirme suratı sunabildi.

TurkNet, gecikme müddetinde de en yeterli sonuçlara sahipti. Kullanıcıların gördüğü gecikme, 13 ms olarak kayıtlara geçti. Türk Telekom ile Türksat Kablo 20 ms, Turkcell 21 ms, Vodafone ise 34 ms gecikme sundu. Speedtest’in sahibi Ookla, TurkNet’i en süratli interneti sunmuş olması nedeniyle ödüllendirdi.

  • Not: Speedtest, genel indirme suratlarında ortalama sonuç veriyor. Fakat markalar bazında sunulan datalarda medyan uygulaması yapılıyor. Yani hizmet alan tüm kullanıcılar, suratlarına nazaran en berbattan en düzgüne kadar sıralanıyor. Sonra da ortanca sıradaki data tespit ediliyor. Speedtest’e nazaran medyan uygulamak, gerçek kullanımda daha tesirli oluyor.
Başa dön tuşu