Twitch’te Yeni Bit Skandalı Ortaya Çıktı: Ayda 24 Bin Dolar!

Twitch’te gündemden düşmeyen bit krizinin devam ettiği ortaya çıktı. Levo isimli yayıncının canlı yayınında paylaşmasıyla yeniden gündem olan yeni bit skandalı, çok ilginç detaylara sahip.

Dünyanın en popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch, geçtiğimiz yıllarda bit skandalı ile gündeme gelmişti. O dönem edinilen bilgilere göre çeşitli yollarla kredi kartları çalan kişiler, yayıncılarla anlaşarak onlara Twitch’in kendi platform içi para birimi olan ‘bit’ atıyor, bu sayede çalıntı parayı Twitch’ten elde edilmiş yasal gelir gibi gösteriyor ve bu parayı yayıncılarla paylaşıyorlardı. Bir başka deyiş ile Twitch, kara para aklamak için bir araç olarak kullanılıyordu.

Şimdiyse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Kökü kazınamayan bitçilerin, Twitch’te kara para aklamaya devam ettikleri ortaya çıktı. Hatta iddialara göre o isimlerden bir tanesi de RonniePEEK isimli bilinen bir yayıncıydı. Twitch Türkiye’nin en ünlü isimleri arasında yer alan Levo, dün akşam gerçekleştirdiği canlı yayında yayıncının bit gelirlerini göstererek skandalın boyutlarını ortaya çıkardı.

Son bir ayda Twitch’te en çok bit kazanan üçüncü kişi, sadece 7.300 takipçi ile 24 bin dolar kazanan bir Türk

Twitch bit skandalı 2023

Twitch yayıncılarının kazanç istatistiklerini gösteren 3. parti bir web sitesi olan Stream Charts verilerine baktığımızda, son bir aylık süreçte tüm dünyada en çok bit kazancı sağlayan 3. yayıncının LawStream isimli bir Türk olduğunu görüyoruz. Sadece 7.300 takipçisi olan LawStream, bir CS:GO yayıncısı olarak biliniyor. İşin ilginç yanı, LawStream’in görece az takipçi sayısına rağmen bir ayda 24 bin dolar gibi inanılmaz miktarda bit almış olması.

LawStream Twitch

Stream Charts’ta dikkat çeken tek isim LawStream değil. Hebele ve Kosif isimlerini kullanan Twitch yayıncıları da garip istatistiklere sahip. Hebele’nin sadece 76 bin, Kosif’in ise 32 bin takipçiye sahip olduğunu görüyoruz. Bu yayıncıların aylık kazançları sırası ise 19 bin dolar ve 15 bin dolar olarak kayıtlara geçmiş durumda. 76 bin takipçi ilk etapta kulağa yüksek gibi gelebilir ancak Jahrein, wtcN, Elraen gibi milyonlara ulaşan Twitch yayıncılarının dahi bu bit kazançlarının yanına yaklaşamadığını söylemek, neden bu isimlerin dikkat çektiğini açıklamaya yetebilir.

Twitch

LawStream, Hebele ve Kosif üçlüsü, Twitch Türkiye’nin en popüler ismi Jahrein’den katbekat fazla bit kazanıyorlar!

Twitch

Stream Charts’taki filtreleri değiştirdik ve sonuçları Türkiye özelinde inceledik. Ulaştığımız sonuçlar gerçekten ilginç az önce bahsini geçirdiğimiz üç yayıncı, Twitch Türkiye’nin son bir ayda en çok para kazanan isimleri. Öyle ki Twitch Türkiye denince akla gelen isimler arasında yer alan Jahrein ve Elraen gibi isimlerden katbekat fazla ‘bit’ kazanıyorlar. Levo’nun ifşa ettiği RonniePEEK isimli yayıncı ile MuzluSoda’nın kuzen olduğu da öne sürülüyor (kendisi bu iddiayı reddetti). Şunu belirtmeden geçmeyelim: Stream Charts’a göre Jahrein, son bir ayda 3.487 dolar değerinde bit kazanmış.

Yayıncılardan tepki gecikmedi!

pquenn tweet

Twitch’te yeniden patlak veren bit skandalı, diğer popüler yayıncıların da dikkatinden kaçmadı. Şüpheli kazanca sahip kişilerden Hebele’ye yakın bir isim olan ‘pqueen’ ismiyle bildiğimiz Büşra Pelin Baynazoğlu, “Bugün olan olayla alakalı ben de herkes kadar şaşkınım. Bugün herkes ile aynı anda öğrendim ve çok üzgünüm. Gerekli aksiyonları ekip arkadaşlarımızla birlikte aldık. Herkese sevgiler.” şeklinde bir açıklama yaptı. Daha önce RonniePEEK ile birlikte yayın yapmış olan Levo ise canlı yayın sırasında oldukça sert değerlendirmelerde bulundu.

RonniePEEK, Levo’nun canlı yayınında söz konusu iddiaları reddetti!

https://www.youtube.com/watch?v=zCJ6IZjIZRQ

*Levo’nun yaptığı yayından bir kesit. 

RonniePEEK, ilk aşamada Levo’ya WhatsApp’tan ulaşarak söz konusu iddiaları reddetti. Alınan bitlerin yasal olduğunu savunan yayıncı, yayının ilerleyen saatlerinde Levo’ya ulaştı ve kendini açıkladı. RonniePEEK’e göre bitleri kendisi almıştı. Bu işlem altı ay önce gerçekleşmişti ve fiyatı da ucuzdu (1.000 TL olduğunu söylüyor). Yayıncı, yaptığı şeyin tıpkı dolar veya euro almak gibi bir yatırım olduğunu söylüyordu. Bu arada; söz konusu yatırımın boyutunun 500 bin TL olduğunu belirtelim.

RonniePEEK’in açıklamaları bundan da ibaret değil. Yayın sırasında söz konusu bitler için kullanılan kredi kartının kendisine ait olduğunu ileri süren yayıncı, altı ay önce yaptığı “yatırım”ın dekontunu Levo’ya atacağını söyledi ve söylediğini de yaptı. Levo, söz konusu dekontları incelediğinde 1.329 TL’lik onlarca, belki de yüzlerce alım yapıldığını açıkladı. Levo, o dekontunun belirli bir bölümü de yayın sırasında paylaştı. 

Dekont tartışmaları üzerine Jahrein de canlı yayına katıldı!

Twitch

*Canlı yayında paylaşılan dekonttan bir görüntü.

Tartışmaların dinmemesi üzerine Jahrein’i arayan Levo, ünlü yayıncıyı kendi yayınına aldı. Yasin isimli yayıncı, bu kez de aynı açıklamaları Jahrein’e yaptı. Jahrein, bunun legal bir işlem olmadığını altını çize çize söyledi. İşin bir diğer yanı da şuydu: Jahrein’e göre Twitch kuralları gereğince yayıncıların kendi kendine bağış atmaları veya bit göndermelerine de izin verilmiyordu. Yani RonniePEEK’in yatırımı nasıl nakit para haline getirdiği net değildi. 

Saatlerce devam eden tartışmalar sonucunda net bir sonuca ulaşılamadı. Bundan sonraki süreçte neler yaşanacağı da tam olarak bilinmiyor. Konuyla ilgili tarafımıza gelen bir açıklama olursa sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Başa dön tuşu