Netflix, Fiziksel Aktivite Verilerini Toplamayı Sonlandırdı

Hiçbir vakit gündemden düşmeyen Netflix’in 2 gün evvel kullanıcılarından şaşırtan bir bilgi isteğinde bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bu müsaade sayesinde Netflix, kullanıcılarının fizikî aktivitelerini takip etme ve dataları depolama müsaadesine sahip olacaktı. Kullanıcılar, bu bilgi müsaadesini ağır bir biçimde sorgulamaya başlamışlardı. Hatta birtakım kullanıcılar, bu müsaadenin kendilerine sorulmadan uygulamaya verildiğini dahi tez etmişti. 

Böyle bir müsaadenin istendiğini fark eden bir kullanıcı, Twitter üzerinden Netflix’e ulaşmış ve müsaadenin ne münasebetle alındığını soran bir tweet atmıştı. Bunun üzerine şirketten yapılan açıklama, bu müsaadenin istendiğini doğrulayarak kullanıcı tecrübesini artırmak için yapılan bir testin kesimi olduğunu belirtmişti.

Şirket, üyelerine daha yeterli bir tecrübe sunmak istediğini belirterek daima olarak yeni testler yaptığını söyledi. Netflix, bu müsaadenin de bir üye yoldayken görüntü oynatma kalitesini nasıl artırabileceklerini görmek üzere yapılan bir testin kesimi olduğunu söyledi. 

Hücresel data suratı, kent içinde sokaktan sokağa, ortamdan ortama hatta içinde bulunduğunuz bir araca nazaran değişiklik gösterebilir. Hasebiyle kişinin hareket ettiğini düşünürsek hücresel bilgi suratı, daima değişiklik gösterecektir. Netflix de bu değişiklikleri öngörmek için kullanıcının hareketlerini takip ederek görüntü donmalarının önüne geçmek istemiş.

The Verge’ün yaptığı bir habere göre Netflix, tartışmalı testi çoktan sonuçlandırmış. Test, sadece hudutlu sayıda kullanıcısından oluşan bir kümenin kullandıkları Andoid telefonlarda yapılmış. Bununla birlikte şirket, elde ettiği dataları nasıl kullandığını ve test sonuçlarının ne tarafta olduğunu gösteren bir açıklama yapmadı.

Başa dön tuşu