Twitter, Deepfake İçeriklerle Nasıl Başa Çıkacağını Açıkladı

Hatırlayacağınız üzere Twitter, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada çığ üzere büyüyen deepfake görüntüleri ile başa çıkmak için daha uygun yollar üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Şirket, bugün ise sorunun nasıl çözüleceğine ait taslak kılavuzu yayınladı. Twitter, bu atağıyla sentetik ve manipüle edilmiş içerikleri platformdan kaldırmak için önemli adımlar atacağının sinyallerini verdi.

Twitter; sentetik içerikleri, 'insanları yanlış yönlendirecek yahut yepyeni manasını değiştirecek halde kıymetli ölçüde değiştirilmiş yahut üretilmiş rastgele bir fotoğraf, ses yahut görüntü olarak tanımlayacağını' da belirtti. Şirket ayrıyeten bu çeşit manipülasyonlara çoklukla deepfakes ve shallowfakes adı verildiğinin de üzerinde durdu.

Kullanıcılar, deepfake içeriklerini rapor edebilecek:

Yaptığı açıklamalar ile kullanıcılarını bilgilendiren Twitter, yönergeler geçerli olduğunda kullanıcıların ne üzere şeyler yapabileceğine dair bir liste paylaştı. İşte Twitter’ın bu yönergeler geçerli olduğunda yapabileceği kimi şeyler:

  • Sentetik yahut manipüle içeriği bize bildirin.
  • İnsanları, sentetik ya da manipüle edilmiş içerik ile ilgili tweet'leri paylaşmadan yahut beğenmeden evvel uyarın veya bir irtibat ekleyin. Böylece beşerler, neden paylaşımın sentetik yahut manipüle edilmiş içerik olduğunu düşündüğü hakkında daha fazla yorum okuyabilirler.
  • Twitter, deepfake ya da shallowfake içeren bir tweet belirlerse “Birinin fizikî güvenliğini tehdit edebilir yahut öbür önemli ziyanlara neden olabilir” unsuru mucibince tweet'i büsbütün kaldırabilir. Twitter hâlihazırda geçtiğimiz yıl cinsel içerikli deepfake görüntülerini yasaklamıştı.

Twitter, kılavuz unsurlarını oluşturmak için bir kampanya başlattı:

Twitter, kılavuz prensiplerini şimdi net olarak belirlemedi. Bu yüzden de şirket, #TwitterPolicyFeedback hashtagiyle bir anket ve tweet tertibi başlattı. Bu husus hakkındaki geri bildirimleri dikkate alacağını da duyurdu. Şirket, geri bildirimleri 27 Kasım Çarşamba’ya kadar kabul edecek ve kılavuz unsurlarının son hâlini yürürlüğe sokmadan 30 gün evvel duyuracak.

Twitter’ın deepfake içerikleriyle başa çıkma konusunda hayli önemli adımlar attığını söyleyebiliriz. Bildiğiniz üzere bu görüntüler, son vakitlerde sahiden tehlikeli bir hâl almaya ve kitleleri önemli manada manipüle etmeye başlamıştı. Bu noktada siz, Twitter’ın bu siyasetleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu