Twitter’a ulusal güvenlik suçlaması!

Peiter “Mudge” Zatko’ya nazaran, Twitter’ın öbür ülkelerle olan alakaları ABD’nin ulusal güvenliğini riske atıyor olabilir. CNN tarafından bildirildiği üzere, şikayet Rusya, Çin ve Hindistan ile ilgili belli telaşları ayrıntılandırıyor.

The Washington Post tarafından yayınlanan şikayette, “CTO Parag Agrawal’ın CEO olarak atanmasından birkaç ay evvel Agrawal, Mudge’a Twitter’ın Rusya Federasyonu’nun sansür ve gözetleme taleplerinden vazgeçmeyi Rusya’daki kullanıcı sayısını artırmanın bir yolu olarak düşünmesi gerektiğini önerdi.”

Belge, Agrawal’ın önerdiği adımları belirtmiyor. CNN’nin işaret ettiği üzere, Rusya, Ukrayna’yı işgal etmeden evvel Twitter da dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketlerini ülkede mahallî ofisler açmaya zorlamaya çalıştı. Şikayet, “önerinin hiçbir vakit takip edilmediğini yahut uygulanmadığını” belirtiyor, fakat sırf teklifin “Twitter’ın ABD ulusal güvenliği üzerindeki tesirleri konusunda kaygı nedeni” olduğunu ve Jack Dorsey’in istekleriyle çeliştiğini belirtiyor.

Twitter’a ulusal güvenlik suçlaması!

Zatko ayrıyeten Twitter’ın ismi açıklanmayan “Çinli kuruluşlar” ile olan mali alakası hakkında sorular da gündeme getiriyor. Şikayet, Twitter’ın “Twitter hizmeti Çin’de engellenmiş olsa bile Çinli kuruluşlardan gelen gelire bağlı olduğunu” belirtiyor. Para, “Twitter’da, Çinli kuruluşların alabileceği bilgilerin, engellemeyi muvaffakiyetle aşan Çinli kullanıcılar ve dünyadaki öbür kullanıcılar hakkında hassas bilgileri belirlemelerine ve öğrenmelerine müsaade vereceğine dair endişelere” yol açtı.

Twitter’ın Hindistan’daki operasyonları ile ilgili şikayet, Hindistan hükümetinin şirketi “çok büyük ölçüde Twitter’ın hassas bilgilerine erişebilecek” en az bir devlet görevlisini işe almaya “zorladığını” sav ediyor. Daha sonra, bir ABD hükümet kaynağının şirketi “bir yahut daha fazla muhakkak şirket çalışanının öbür bir muhakkak yabancı istihbarat teşkilatı ismine çalıştığı” konusunda uyardığını söylüyor. Evrak, kaynağın hangi ülkeden bahsettiğini belirtmiyor.

Twitter diğer bir ülke için casusluk yapmakla suçlanan bir çalışanla birinci kere ilgilenmiyor. Eski bir Twitter çalışanı geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan için ajanlık yapmaktan hatalı bulundu. Savcılar, adama muhalifler hakkında hassas bilgileri devretmesi için para verildiğini argüman etti.

Şikayette diğer bir yerde Zatko, Twitter’ın, şirket siyasetine ters olmasına karşın, çalışanların “dış kuruluşların talebi üzerine kasıtlı olarak iş bilgisayarlarına casus yazılım yüklediğini” tekraren yakaladığını belirtiyor. Hangi kuruluşların bu çeşit taleplerde bulunabileceği yahut çalışanların neden buna uyacağı hakkında daha fazla detay verilmedi, lakin şikayet, sonuç olarak kimi “harici kişi yahut kuruluşların birtakım Twitter çalışan bilgisayarlarında Twitter’ın sahip olduğundan daha fazla farkındalığa sahip olduğunu” belirtiyor.

Başa dön tuşu