WhatsApp, hükümetin isteğini reddetti: Buna asla izin vermeyeceğiz

Popüler iletileşme uygulaması WhatsApp, İngiltere Çevrimiçi Güvenlik Yasası kapsamında açıklanan düzenlemelere uymayacağını belirten bir açıklama yaptı. WhatsApp‘ın CEO’su Will Cathcart BBC’ye, Meta’nın sahip olduğu şirketin rastgele bir hükümet buyruğunu takiben güvenliğini azaltmayacağını söyledi. Öbür bir deyişle, hükümetten istek de gelse, kullanıcı bildirilerinin okunmasına müsaade verilmeyeceğinin altını çizdi.

Çevrimiçi Güvenlik Yasası, yasal fakat ziyanlı faaliyetleri, berbata kullanımı ve tacizi tespit etmeyi amaçlıyor. Fakat, İngiltere’deki bilinmeyen siyasi durum nedeniyle, bu yasanın çıkarılması ertelendi. Ayrıyeten bu tasarı hükümetin, WhatsApp dahil birçok toplumsal medya platformunun uçtan uca şifreleme (E2EE) siyasetini ihlal ederek ve özel iletileri tarayarak çocukların cinsel istismarını gösteren fotoğrafları tespit etmesine de müsaade verecek.

Cathcart BBC’ye verdiği demeçte “İstemci tarafı tarama gerçekçi olarak çalışamaz. Tek bir ülkedeki ihtiyacı karşılamak için dünya için güvenliği azaltmak zorunda kalırsak, bunu kabul etmemiz çok aptalca olurdu ve %2’nin ihtiyaçları nedeniyle eserimizi kullanıcılarımızın %98’i için daha az alımlı hale getirirdi” dedi

Cathcart, WhatsApp’ta yüzlerce yasa dışı çocuk istismarı fotoğrafının aslında tespit edildiğini de belirterek “Çok tesirli ve dal tarafından benimsenmemiş ve herkesin güvenliğinden ödün vermemizi gerektirmeyen teknikler var, dünyadaki çabucak hemen tüm internet hizmetlerinden daha fazlasını rapor ediyoruz” dedi…

Tasarının, kullanıcıların bildirilerini direkt yahut dolaylı olarak okumak için platformlar önerdiğini argüman eden Cathcart, “İnsanların bunu istediğini sanmıyorum” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Başa dön tuşu