Twitter’da Üçüncü Parti Uygulama Desteği Sessizce Kesildi

Twitter, rastgele bir ihtar yapmadan bundan birkaç gün evvel üçüncü parti uygulamaların erişimini bir anda durdurmuştu. Bu da uygulama geliştiricilerini bir epey kızdırmıştı çünkü izlenecek net kurallar yoktu ve Twitter’dan durumun nasıl düzeltileceğine dair bir açıklama da gelmiyordu.

Twitter, bu atağın üzerine geçtiğimiz gece itibariyle geliştirici kontratını sessizce güncelledi ve Twitter’ın güncellediği yeni geliştirici mukavelesinde, artık geliştiricilerin Twitter uygulamasının yerine yahut emsal bir eser oluşturmak için lisanslı malzemeleri kullanan yahut bunlara erişen kendi istemcilerini oluşturmalarına katiyetle müsaade verilmiyor.

İşin garip yanı Twitter, daha evvel paylaştığı bir gönderide bu tavrın uzun müddettir sergilendiğini belirtmişti

Twitter’ın, uygulama geliştiricilerin temel özelliklerini kopyalayamamasının uzun müddettir devam eden bir kural olduğunu öne sürmesi pek mantıklı değil çünkü Tweetbot ve Twitterrific üzere uygulamalar, API tarafından sınırlandırılsalar da çok uzun müddettir var olan üçüncü parti Twitter uygulamaları.

Ek olarak bu üçüncü parti uygulamalar, kullanıcılara istediklerini sağlıyordu ve resmi Twitter uygulamasını kullanmalarına gerek bırakmıyordu. Muhtemelen Twitter’ın bu atılımı da bu sebepten dolayı.

Sonuç olarak Twitter’ın üçüncü taraf uygulama geliştiricileri ile olan dostça alakasının sona erdiği ve artık ana maksatlarının uygulama hakimiyetini garanti altına almak olduğu görülüyor. Bir şey kesin ki bu değişim, üçüncü parti Twitter uygulamaları iş modeli etrafında bir geçim kaynağı oluşturmak için yıllarını harcayan uygulama geliştiricilerini anlaşılır bir biçimde kızdırdı.

Başa dön tuşu