Twitter’dan itiraf gibi açıklama! Elon Musk’ın keyfi yerine geldi

Twitter’ı 44 milyar dolara satın almayı teklif eden Tesla CEO’su, şirket günlük etkin kullanıcılarının %5’inden daha azının otomatik spam hesaplar olduğunu gösteremezse muahededen çekilmekle tehdit etmişti.

Musk, ispat sunmadan, Twitter’ın hizmetindeki bu “spam botlarının” – tipik olarak dolandırıcılığı ve yanlış bilgiyi teşvik eden otomatik hesapların – sayısını kıymetli ölçüde hafife aldığını savundu.

Twitter ise spam hesaplarının her çeyrekte etkin kullanıcı sayısının %5’inin çok altında olduğunu söylüyor. Twitter, kaç hesabın berbat maksatlı spam olduğunu hesaplamak için IP adresleri, telefon numaraları, coğrafik pozisyon ve hesabın aktif olduğunda nasıl davrandığı üzere hem genel hem de özel bilgileri kullanarak rastgele örneklenen “binlerce hesabı” inceleyerek, bunun olup olmadığını belirlemek için olduğunu ve kamuya açık olmayan ve münasebetiyle Musk’a verilen “yangın hortumu” verisinde bulunmayan özel bilgiler ortasında IP adresleri, telefon numaraları ve pozisyon yer alıyor.

Twitter’dan itiraf üzere açıklama! Elon Musk’ın keyfi yerine geldi

Twitter, bu çeşit özel dataların gerçek hesapların spam olarak yanlış tanımlanmasını önlemeye yardımcı olduğunu sav ediyor.

Uydurma sosyal medya hesapları yıllardır problemli. Reklamcılar, parayı nereye harcayacaklarını belirlemek için toplumsal medya platformları tarafından sağlanan kullanıcı sayısına güveniyorlar.

Spam botları ayrıyeten bildirileri güçlendirmek ve dezenformasyon yaymak için kullanılıyor. Lakin Twitter, davette tüm otomatik hesapların makûs niyetli botlar olmadığını kaydetti. Geçen yıl, örneğin şirketin “iyi botlar” dediği şeyleri (haber, sıhhat yahut hava durumu güncellemeleri gönderen hesaplar gibi) tanımlayan otomatik hesaplar için bir etiket açığa çıktı.

Başa dön tuşu