Ünlü YouTuber PewDiePie, Çin’de ‘Yasaklandı’

Pewdiepie, Çin'de çevrimiçi olarak resmen yasaklandı. YouTuber bugün kanalında yayınlanan bir görüntüde doğruladı. Pewdiepie, Hong Kong’un demokrasi yanlısı protesto aksiyonlarına verdiği dayanağın ve Çin Komünist Partisi önderi Xi Jinping ile alay etmesinin bir sonucu olarak Çin’den yasaklandığını sav ederek “Peki çocuklar, başardık.” dedi. Pewdiepie, “Bunun olacağını biliyordum.” halinde bir itirafta bulunduktan sonra, artık görüntülerini izleyemeyen Çin'deki hayranları için üzgün olduğunu söyledi.

Pewdiepie, yasak nedeniyle çok üzgün görünmüyor. “Pewdiepie, Çin'de YASAKLANDI” konulu 15 dakikalık görüntüsünün bir dakikasını bile bunu konuşmak için harcamadı. Görüntünün devamında ise olağanda olduğu üzere tepki gösterirken daha sonra Çince müzikler dinleyerek devam etti. Şaşırtan bir biçimde, Pewdiepie iki farklı hususun neden tek bir görüntüde yer aldığından bahsetmedi.

Yasağın kapsamı şimdi bilinmiyor

Pewdiepie’a koyulan yasağın ne kadar geniş olduğu şimdi belirli değil. Kendi kelamlarıyla, “Reddit'teki forumlar” ve Çin'deki “YouTube videoları” yasaklandı. Tahminen de TikTok yahut Youku üzere genel tanınan toplumsal medya platformlarını yahut Baidu üzere arama motorları da bu yasağa dahil olabilir. Pewdiepie’ın Çin’i ziyaret etmesinin yasak olup olmadığı ise şimdi bilinmiyor.

Pewdiepie'ın Çin'de yasaklanma nedeni olarak gösterdiği görüntü, 16 Ekim tarihli “Hong Kong – Joker Ends Fortnite [MEME REVIEW]” görüntüsü. Görüntüde Pewdiepie, Blizzard'ın Hearthstone oyuncusu Blitzchung'un yasaklanmasına ait durumu, Hong Kong yanlısı yayınındaki açıklamasında yayınladı. Ayrıyeten South Park'ın Hong Kong'u eleştiren son kısmı hakkında konuşuyor. Son olarak da Pewdiepie, Çin devlet lideri Xi'nin Winnie the Pooh ile karşılaştırılması konusunda latife yaptı.

Pewdiepie'ın yasağı abartması ve ima ettiği kadar şiddetli olmaması da mümkün. YouTube görüntü başlıklarında abartı yapmak her vakit uygulanan bir usul. Çin’in, hükümet kıymetlerine muhalif tenkitleri cezalandırması da pek az görülen bir şey değil. Pewdiepie'ın eleştirisi de bu yelpazenin içine giriyor.

Başa dön tuşu