Vikipedi’nin Tasarımı Değişti! İşte Yenilikler…

Dünyanın en tanınan bilgi kaynaklarından bir tanesi olan Vikipedi için ihtilal niteliğinde bir gelişme yaşandı. Çevrimiçi ansiklopediyi daha kullanılabilir bir hale getirmek için bir müddettir yeni bir tasarım üzerinde çalışan geliştirici grup, bugün prestijiyle Vikipedi için yeni bir arayüz yayınladı. 11 yıl sonra birinci kere değişiklik yapılan arayüz, artık görselliğe daha fazla odaklanıyor.

Aslına bakacak olursak Vikipedi’nin tasarımı tekrar yaratılmadı. Fakat yapılan çalışmalar, platformu çok daha kolay kullanılabilir bir hale getirdi. Artık bir makaleye girildiğinde çok daha sade görünen bir “İçindekiler” kısmı kullanıcıyı karşılayacak. Ayrıca lisan değiştirme süreci de artık çok daha kolay. Gelin daima birlikte Vikipedi’deki yeni tasarım ayrıntılarına bakalım.

Aradığınız tabirle ilgili küçük fotoğraflar göreceksiniz

Vikipedi’deki en büyük tasarım yeniliklerinden bir tanesi, sayfanın en üst kısmında yer alan arama sekmesi ile ilgili. Bundan sonra bir terim arandığında, birinci harfe basıldığı an prestijiyle önerilen başlıklar gösterilecek. Üstelik bu başlıkların sol tarafında küçük görseller yer alacak. 

“İçindekiler” kısmı sizi takip edecek

Kullanıcılar, Vikipedi’nin sol kısmında epeyce sade yapıdaki bir İçindekiler bölümü görecekler. Üstelik bu kısım, kullanıcıyı takip edecek. Bu sayede bir başlıktan diğer bir başlığa geçiş yapmak için mouse ile kaydırma yapmaya gerek olmayacak. Böylece Vikipedi kullanımı kolaylaşmış olacak.

Vikipedi, aynı makaleyi farklı lisanlarda sunabilen bir yapıya sahip. Kullanıcılar, evvelden de tıpkı makalenin farklı lisanlardaki versiyonlarını görebiliyorlardı. Şimdiyse bununla ilgili ufak bir değişiklik oldu. Kullanıcılar, makale başlığının hemen yanında lisan seçeneklerini görebilecekler. Böylece lisan değiştirmek her zamankinden kolay olacak…

Başa dön tuşu